Burze i pioruny to bardzo groźne zjawiska atmosferyczne. Rok rocznie od uderzeń piorunów na Świecie ginie kilka tysięcy ludzi. Pamiętajmy, pioruny niosą prąd o potężnym natężeniu. Z łatwością mogą zabić człowieka lub przynajmniej dotkliwie go poparzyć wywołując szeregu obrażeń wewnętrznych. Niech poniższe doniesienia będą również przestrogą przed ignorowaniem zagrożenia jakie niosą burze i pioruny. A burze pojawia się dziś w Polsce.
Śmiercionośne pioruny w Indiach
Wszyscy słyszeliśmy o „alei tornad” w USA. Jednak to wcale nie w Stanach Zjednoczonych burz jest najwięcej. Jednym z najbardziej burzowych regionów Świata są Indie. Burze w okresie monsunowym (czerwiec-wrzesień) występują tu codziennie. Niosą nawalne opady deszczu, ale i pioruny, które jak się okazuje, całkiem często są w Indiach śmiertelne.
Tylko w tym tygodniu potwierdzono już 50 zgonów, które przyniosły pioruny. A to wyłącznie statystyki napływające z północy Indii, ze stanu Uttar Pradesh. Ostatni incydent burzowy na miejscu zabił 7 osób, z czego czwórka to członkowie jednej rodziny. Rolnicy postanowili schronić się przed burzą pod wielkim drzewem, w które uderzył piorun. Wyładowanie atmosferyczny było tak potężne, że wszyscy zginęli na miejscu. Od początku roku pioruny zabiły w Indiach już ponad 750 osób. Zaniepokojone władze wdrażają program wzmożonej edukacji na temat zachowania bezpieczeństwa podczas burzy. Jednak w Indiach, zwłaszcza na północy, wiele biednych, rolniczych rodzin nie ma żadnego dostępu do informacji. W związku z tym wiedza jak zachowywać się podczas burzy nie dociera do nich. Narażeni są tym bardziej, że burza często zastaje ich na polach, bez jakiejkolwiek możliwości schronienia.
Ulewy i nawałnice w Azji
Sezon monsunowy w Azji trwa w najlepsze. Nawałnice i ulewy nawiedzają cały południowy pas od Iranu przez Indie, po Chiny. W skutek silnych, nawalnych opadów deszczu dochodzi w regionie do dramatycznych powodzi w których śmierć ponoszą setki ludzi. Długotrwałe, nawalne opady deszczu doprowadziło do koszmarnej powodzi w Iranie.
Jak widać na powyższym filmie, nie tylko pioruny są obecnie problemem mieszkańców regionu. W irańskich miastach, tam gdzie porażenie piorunem jest mało prawdopodobne dochodzi za to do śmiertelnych powodzi. Sezon na intensywne opady deszczu na południu Azji trwał będzie jeszcze około 2 miesięcy. Silne burze i nawałnice przechodzą nie tylko w Iranie, Bangladeszu, czy w Indiach. Potężne burze uderzają również w Chiny. Tutaj również pioruny przynoszą ofiary śmiertelne wśród mniej wyedukowanej, często rolniczej części społeczeństwa. Poniżej uderzenie silnej burzy w miasto Hangzhou, na południowym wschodzie Chin.
Jak zachować się podczas burzy? Pioruny nie muszą nam zagrażać
Na początku wpisu napisałem zdanie, że ten wpis ma być swego rodzaju przestrogą dla nas wszystkich. Burze i pioruny są śmiertelnie groźne. Rolnicy z Indii, Chin czy Bangladeszu narażeni są na śmierć podczas burzy, gdyż nie mają dostępu do wiedzy i informacji. My taką wiedzę mamy. Mamy również dostęp do informacji (jak choćby prognozy konwekcyjne od Fanów Pogody – 😀 ). Ogólnodostępny jest internet, gdzie sprawdzić można gdzie jest burza i gdzie pojawiają się pioruny. Mimo wszystko, często obserwujemy ludzi, którzy wbrew zbliżającej się, silnej burzy beztrosko zmierzają w stronę lasu, czy na wycieczkę rowerową w otwartą przestrzeń. Mało tego, na próbę ostrzegania ich o tym, że pogoda może być w najbliższych minutach bardzo groźna, najczęściej reagują uśmiechem i stwierdzeniem „przejdzie bokiem”. Naprawdę, doceniajmy bardziej nasze zdrowie i życie. Tym bardziej, że mamy bardzo łatwy dostęp zarówno do wiedzy, jak i bieżących danych pogodowych praktycznie w każdym zakątku kraju.