Po gwałtownych burzach nadeszło ochłodzenie. Dziś znów możliwe są burze

Nieco uspokoiło się w pogodzie po czwartkowych burzach. Okazały się one jednak nieco mniej gwałtowne niż prognozowały to modele numeryczne. Wyrządziły one jednak szkody, zwłaszcza wiatrowe.

Dzisiaj pogodę w kraju kształtuje układ niskiego ciśnienia z centrum nad Finlandią.Tylko południowo-zachodnie dzielnice zacznie obejmować klin wyżu z okolic Wysp Brytyjskich. Wyż na zachodzie, niż na północy warunkuje napływ chłodnego powietrza, utworzyła się tzw. „pochylnia” do adwekcji odmiennej fizycznie masy powietrza względem ostatnich dni.

W piątek, w całym kraju poniżej 20°C, natomiast na zachodzie i północy kraju niewykluczone burze w chłodniejszym powietrzu. Już w pierwszej części dnia na omawianym obszarze mogą powstać komórki burzowe o niskiej aktywności. Czynnikiem determinującym rozwój konwekcji będzie duży pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową warstwą troposfery, wynoszący aż 8°C/km. Burze przemieszczać mają się powoli, nie powinny tworzyć lepiej zorganizowanych struktur wielokomórkowych. Podczas przechodzenia ośrodków konwekcyjnych może silniej powiać do 80 km/h, punktowo spadnie grad do 1 cm, mając na uwadze niskie położoną izotermę zero stopni.

Zjawiska burzowe zaczną zanikać pod wieczór.

Prognoza konwekcyjna Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na dzisiejszy dzień.

IMGW-PIB na piątek

BIEŻĄCA SYTUACJA BURZOWA TUTAJ