Pogoda na 16 dni dla Polski: Koniec babiego lata, pojawi się silny wiatr, chmury i opady

Październik przynosi w Polsce nadzwyczaj przyjemną aurę. Specyficzne ulokowanie poszczególnych ośrodków barycznych sprzyja napływowi ciepłego powietrza z południa i południowego-wschodu do naszej części Europy. Wkrótce jednak sytuacja ulegnie zmianie. Stery nad pogodą przejmie wyraźna strefowa cyrkulacja atmosfery. W okresie najbliższych 16 dni mogą zdarzyć się oczywiście cieplejsze dni z większą porcją słońca, ale na pewno nie będzie ich tak dużo jak w pierwszej dekadzie października.

Przyjemną i rzadko spotykaną sytuacje pogodową zawdzięczamy silnemu układowi wysokiego ciśnienia z centrum nad wschodnią Europą, jak i też rozległej górnej zatoce niżowej na północny-zachód, zachód od Polski. Taki rozkład pola ciśnienia przyczynia się do napływu ciepłego powietrza z południa od naszych sąsiadów, jak i też z południowego-wschodu.

Trajektoria wsteczna mas powietrza dla różnych poziomów troposfery dla miast Warszawa na dzień 14.10.2018 r. godzina 00 UTC

Grafika obrazująca topografie baryczną dla poziomu 500 hPa na niedzielny dzień. Widoczny rozległy klin w środkowej troposferze, jak i też główne centrum wyżowe na wschodzie kontynentu europejskiego. Natomiast na zachód od Polski rozciąga się długa fala górna.

Wysokie temperatury i stabilna sytuacja pogodowa za sprawą antycyklonu ze wschodu Europy utrzyma się jeszcze do czwartku bądź piątku. W tym okresie temperatura na terenie Polski utrzyma się na poziomie 18°C do 22°C. Następnie stery nad pogodą przejmie strefa cyrkulacja atmosfery. Na schyłek piątkowego dnia prognozowane jest wkroczenie od północnego-zachodu frontu chłodnego, z którym wiązać będzie się wymiana masy powietrza na chłodniejszą. Wzrośnie zachmurzenie początkowo na zachodzie, wystąpią opady atmosferyczne.

Weekend z dużym ochłodzeniem

W weekend najprawdopodobniej już cała Polska znajdzie się w odmiennej fizycznie masie powietrze pochodzenia polarno-morskiego. Temperatura spadnie poniżej 15°C, wzrośnie prędkość wiatru,pojawią się opady atmosferyczne.

Prognoza temperatury na 2 m.n.p.g na sobotę i niedzielę

Dynamiczne ostatnie dni października

Z prognoz numerycznych wynika, że ostatnie dni bieżącego miesiąca przyniosą zmienną aurę. Na pogodę wpływać ma wyraźnie nasilona zachodnia cyrkulacja atmosfery. Przez nasz kraj przechodzić będą liczne fronty atmosferyczne, silnie będzie wiać. Wystąpią opady atmosferyczne. Czeka nas duża dynamika procesów pogodowych.

Jest szansa, że jeszcze w październiku po głównej fali ciepła pojawi się 20°C. Niektóre modele sugerują takie warianty. Jednak dominacja stabilnego antycyklonu na wschodzie Europy zakończy się już w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia. Warto wykorzystać ten okres w pogodzie, następnie czekać będzie nas typowa jesienna pogodowa z dominacją atlantyckiej cyrkulacji przeplatanej wyżami.

Wiązki ensemble model GFS na 16 dni dla wybranych miast. Na szczególną uwagę zasługuje czarna linia, jest to średnia wiązek. Temperatura na 2 m

Lublin

Kraków

Warszawa

Poznań

Gdańsk

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ