Pogoda na 16 dni dla Polski: Duże zawirowanie w pogodzie, możliwe burze i wysokie temperatury

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym rozpoczął się proces przekształcania w polu ciśnienia, który prowadzi do zmiany cyrkulacji z północnej na południkową. Jeszcze wczoraj wyraźny wpływ na pogodę miała strefowa cyrkulacja atmosfery związana z kolejnym płytkim niżem znad Bałtyku z systemem frontów atmosferycznych, tak w nocy z soboty na niedzielę obejmować zaczął nas wpływ rozległej zatoki niżu znad Morza Liguryjskiego wraz z frontem ciepłym. Nad Oceanem  Atlantyckim obecna jest silna blokada wyżowa, od Wysp Azorskich po Morze Norweskie i pogłębianie się zatoki niżu skandynawskiego, obejmująca basen śródziemnomorski powodują z jednej strony intensywny napływ chłodnego powietrza na południe w region Azorów oraz silną cyklogeneze w basenie Morza Śródziemnego i wynoszenie ciepłego nad środową część kontynentu, w tym Polskę. W perspektywie kilku najbliższych dni utworzy się charakterystyczny korytarz do napływu bardzo ciepłego powietrza z kierunków południowego, jak i też południowo-wschodniego. W poniedziałek na obszarze województwa lubelskiego i świętokrzyskiego możliwe są słabe burze.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na godzinę 12 UTC obrazującą położenie frontu ciepłego nad Polską

Prowadzący ciepłe powietrze niż „VAIA” do Polski od południowego-wschodu

W perspektywie kilku najbliższych dni bardzo ciepła masa powietrza jak na końcówkę października transportowana będzie pomiędzy rozległą górną zatoką niżową ulokowaną na zachód od Polski, w obrębie której przemieszczać będzie się dynamiczny niż „VAIA” na północ kontynentu europejskiego. Wzmocni on napływ bardzo ciepłego powietrza do Polski.

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1550 m.n.p.g) przez model GFS na poniedziałkowy i wtorkowy dzień dla Europy

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa w ostatnich dniach października, prognoza modelu GFS

Bardzo duża anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981 – 2010 r. Sięgać może ponad 10°C na poziomie izobarycznym 850 hPa. W ostatnich dniach października.

Anomalia temperatury na 2 m.n.p.g może sięgnąć ponad 10°C zwłaszcza w centrum i na wschodzie Polski w ostatnich dniach października względem okresu referencyjnego 1981 r. – 2010 r.

Będzie ponad 20°C, zwłaszcza na południu i wschodzie

30 października 2018 r. spodziewana temperatura powietrza. Najcieplej będzie na południu, centrum i wschodzie. Nawet ponad 20°C.

Przyjemny ostatni dzień miesiąca

Wszystkich Świętych pod znakiem wyżu znad Rosji

1 listopada pogodę w Polsce kształtować będzie wyż ulokowany na wschód od naszej granicy państwowej. Płynąć ma do nas ciepłe powietrze. Nie spodziewamy się opadów atmosferycznych, zachmurzenie na ogól małe do umiarkowanego. Bez opadów w całym kraju.

Najcieplej będzie na południu, wschodzie i centrum, nawet ponad 20°C. Chłodniej na północy poniżej 15°C.

Prognozowana temperatura powietrza na 2 m n.p.g 1 listopada 2018 r.

W kolejnych dniach również ciepło jak na listopad, na ogół powyżej 15°C z małą ilością opadów. W środkowej troposferze po 3 listopada może utworzyć się krótkotrwały układ omega zapewniający iście złotą polską jesień

Prognoza wiązek modelu GFS dla Lublina, Warszawy i Krakowa oraz Gdańska

Jak widać średnia wiązek w perspektywie następnych 16 dni utrzymywać ma się powyżej średniej wieloletniej. Ryciny dla poziomu 850 hPa model GFS

Kraków

Warszawa

Gdańsk

Najprawdopodobniej silniejsze ochłodzenie nadejdzie po 10 listopada. Poniżej wybrany zbiór wiązek dla poszczególnych miast dla 2 m.n.p.g

Warszawa

Kraków

Gdańsk

Lublin

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ

Dodaj komentarz