Pogoda na okres od 29.08.2021 do 2.09.2021. Upał z pewnością nie wystąpi. Będzie wyjątkowo zimno w Polsce, okresami mocniej popada. Możliwe są zjawiska burzowe.
Pogoda niżowa dominować ma na przełomie sierpnia i września 2021
Na przełomie sierpnia i września w naszej części Europy pogodę kształtować ma na górnych poziomach ośrodek górnego niżu. Znajduje się już od dłuższego czasu pod wpływem rozległego niżu NICK, który ulewa regeneracji z powodu ścierania się chłodnej masy powietrza zaciąganego z rozległego sektora północnego oraz cieplejszej masy powietrza zaciąganego z sektora południowego. Co istotne swoim zasięgiem obejmuje on znaczny obszar naszego kontynentu zbliżony do 5 mln kilometrów kwadratowych, co stanowi blisko połowę powierzchni Europy, a rozciągający się od Anglii na zachodzie po środkową Ukrainę na wschodzie oraz od południowych akwenów Zatoki Botnickiej na północy, po północną Hiszpanię, południowe Włochy i północne Bałkany na południu, to na tym obszarze zbliżonym do koła o średnicy około 2500 km wirują wokół ośrodka niżowego chmury głównie o charakterze konwekcyjnym, przynoszą opady przelotne, a nawet burze.
Nad Europą Zachodnia i Północną w dalszym ciągu utrzymuje się wyraźna blokada wyżowa, dlatego na rychłe ocieplenie w pierwszych dniach września nie mamy co liczyć. W naszej części Starego Kontynentu wiruje rozległy i wypełniony chłodniejszym powietrzem ośrodek górnego niżu.
Chłodny, wilgotny i burzowy okres synoptyczny
Prognozy numeryczne jasno sygnalizują, że przed nami wilgotny, okresami i miejscami burzowy oraz chłodny koniec sierpnia i początek września. Pojawi się okresami więcej chwil ze słońcem, lecz nie będzie ich wiele. Większa stabilizacja pogody jest oczekiwana dopiero w połowie pierwszego tygodnia września, gdy aurę coraz częściej kształtować ma układ wyżowy.
Niedziela z opadami, a nawet lokalnymi słabymi burzami w chłodnej masie
W ostatnią niedzielę sierpnia modele numeryczne prognozują przeważnie zachmurzenie duże i całkowite z niewielkimi przejaśnieniami. Wystąpią opady deszczu o możliwej akumulacji do 5-20 mm w wielu regionach. O charakterze wielkoskalowym na wschodzie. Niewykluczone są burze. Szczególnie w zachodniej i południowej części kraju. Szczególnie w drugiej części dnia. Wyładowania atmosferyczne będą niezbyt liczne, a chmury burzowe na ogół rozproszone. W czasie przechodzenia ośrodków konwekcyjnych powieje do 60-75 km/h. Najchłodniej będzie we wschodniej części kraju, gdzie termometry wskażą 14°C, najcieplej 19°C na Dolnym Śląsku. Wiatr ma być słaby, miejscami umiarkowany, przeważnie północno-wschodni. Silniejszy w czasie burz. Miejscami w czasie burz drobny grad.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 29.08.2021, 15Z według ICON
Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)
Początek tygodnia z opadami i niską temperaturą. Lokalnie zagrzmi
Poniedziałek to kontynuacja niżowej pogody. Na przeważającym obszarze Polski utrzyma się zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Miejscami występować mają opady deszczu, a nawet lokalne burze. Burze prognozowane są lokalnie w południowej, częściowo centralnej i zachodniej części kraju. Najchłodniej ma być w centralnej i częściowo wschodniej połowie kraju od 13°C do 15°C. Najcieplej na zachodzie i północy od 17°C do 20°C. Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków. Silniejszy w czasie burz.
Prognozowana maksymalna temperatura, 30.08.2021, 14Z
Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)
Pogoda. Koniec sierpnia deszczowy, miejscowy burzowy i zimny
W ostatni dzień sierpnia aura ma być zbliżona do tej z poniedziałku. Dalej będzie dużo chmur. Występować mają w wielu regionach opady deszczu o zróżnicowanym natężeniu. Prawdopodobnie szczególnie intensywne na froncie okluzji w pasie od Pomorza przez Kujawy, przez centrum aż po południe kraju. Lokalnie mogą pojawić się burze. Szczególnie we wschodniej i centralnej części połowie kraju. Nie będą to jednak zjawiska gwałtowne. Podczas burz opady drobnego gradu, ulewy do 10-30 mm, powodując nawet miejscowe zalania. Wiatr na ogół słaby, silniejszy w czasie burz do 65 km/h ze zmiennych kierunków. Termometry pokażą najniższe wartości na południu od 14°C do 16°C. Cieplej w centrum od 17°C do 19°C. Na wschodzie zbliżone wartości na termometrach. Są nikłe szanse na przekroczenie 20°C.
Prognozowana maksymalna temperatura, 31 sierpnia 2021, 15Z według ICON
Początek września powinien być w dalszym ciągu chłodny. Pojawią się opady atmosferyczne. Te jeśli się zdarzą, to głównie na południu i częściowo centrum kraju oraz wschodzie. Niewykluczone są także burze o niewielkim natężeniu. Najcieplej powinno być na zachodzie Polski, gdzie termometry pokażą nawet 21°C. Najchłodniej natomiast na południu od 11°C do 13°C. W centrum i na wschodzie od 17°C do 19°C. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z północy i północnego-zachodu. W czasie opadów konwekcyjnych porywy do 50-65 km/h.
Prognozowana maksymalna temperatura, 1.09.2021, 15Z według GFS
Drugi dzień września przyniesie więcej przejaśnień, a nawet rozpogodzeń. Zdarzyć mogą się jednak opady przelotne o charakterze konwekcyjnym na północy, centrum i wschodzie. Ponownie najcieplej ma być na zachodzie, gdzie termometry wskażą do 20/21°C. Chłodniej we wschodniej, centralnej i północnej części kraju od 14°C do 18°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany z północnego-zachodu.
Chłodno i dużo deszczu w kolejnych dniach
Przed nami nie dość, że chłodny, to jeszcze deszczowy przełom miesięcy. Poniżej prezentujemy prognozy numeryczne, jakie wskazują, ile może spaść deszczu na obszarze Polski. Będą to zarówno opady konwekcyjne, jak i też wielkoskalowe.
Model GFS zakłada, że najwięcej deszczu spadnie na północy, centrum i południu kraju, natomiast najmniej na zachodzie do 2 września 2021.
ECMWF sygnalizuje, że najwięcej deszczu powinno spaść na północy, zachodzie i południu kraju. Najmniej padać ma według europejskiego modelu na wschodzie kraju.
ICON prognozuje mniejsze sumy opadowe, ale na większym obszarze Polski do 2 września 2021 dla Polski. Szczególnie dużo deszczu model wylicza w pasie od północnej, przez centralną po południową część kraju. Niemiecki model najmniej deszczu wylicza na wschodzie i zachodzie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC