Pogoda na okres od 7.08.2021 do 12.08.2021. Będą częstsze dni gorące, ale upał jeszcze nie nadejdzie. Zdarzą się opady i lokalne burze w Polsce. Sprawdzamy najnowsze prognozy na przełom 1 i 2 dekady sierpnia według modeli amerykańskich i europejskich.
Pogoda. Termiczne lato w naszej części Europy
Dobiegł końca wyjątkowo chłodny okres synoptyczny. Już w weekend doświadczymy dni gorących. Zdarzą się również burze, które miejscami wykazywać będą się wysoką aktywnością elektryczną i intensywnymi opadami. Wiele jednak wskazuje, że zjawiska burzowe nie będą tak intensywne jak pod koniec sierpnia.
Termiczne lato zostanie utrzymane w najbliższych 5 dniach na obszarze Polski. Widzimy jednak, że średnie wartości są na ogół niższe niż w czerwcu oraz lipcu. Średnia dobowa za 5 dni wyniesie od 16°C na północnym-wschodzie przez 19°C/20°C w centrum, południu, wschodzie oraz zachodzie Polski.
Pogoda. Będą dni gorące, ale na upał nie zanosi się
Na poniższej mapie nie widzimy szansy na dni upalne w Polsce do 12 sierpnia 2021. Liczne będą jednak dni gorący. Przypomnijmy, o dniu gorącym mówimy wtedy, gdy temperatura w cieniu na wysokości przyjmuje wartości w przedziale od 25°C do 29°C. Natomiast dzień upalny występuje wtedy, gdy temperatura sięga 30°C. Fala upałów musi trwać minimum 3 dni i temperatura powinna przekraczać 30°C. Noc tropikalna występuje, gdy w najchłodniejszym momencie nocy temperatura nie spada poniżej 20°C.
Dominacja pola obniżonego ciśnienia, zatem nie zabraknie opadów i burz
Sprawdzamy również prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 5 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Dostrzegamy dominacje pola obniżonego ciśnienia. Związanego głównie z niżami znad Europy Zachodniej, które wędrować mają okresami z frontami z zachodu na wschód. To oznacza, że na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. Czekają nas zjawiska burzowe, opady i wahania ciśnienia oraz sporo chmur na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia. Niewykluczone są nawet wielokomórkowe układy burzowe przechodzące w porze nocnej. Na południu i wschodzie kraju częściej zaznaczy się wpływ wyżu. Szczególnie na początku drugiej dekady sierpnia.
Poniższe grafiki ukazują akumulacje opadów do 12 sierpnia 2021 według ECMWF i GFS oraz ICON. Dostrzegamy, że nie będzie to suchy okres synoptyczny. Dominować mają głównie opady konwekcyjne. Niewykluczone, że akumulacje opadów okażą się wyższe od prognozowanych przez modele europejskie i amerykańskie.
Wyliczane sumy opadowe według modelu ICON do 12 sierpnia, 06 UTC
Prognoza akumulacji opadów do 12 sierpnia 2021, 12 UTC według modelu ECMWF
Wyliczana akumulacja opadów według GFS do 12 sierpnia 2021, 12 UTC
Sobota przyniosła wyraźną poprawę pogody
W pierwszy dzień weekendu zachmurzenie ma być na ogół małe i umiarkowane. Jedynie początkowo na północnym wschodzie czasami duże. Spodziewane są tam słabe opady deszczu. Niewielki deszcz prawdopodobny jest też lokalnie w centrum kraju i na Pomorzu. Temperatura maksymalna wyniesie od 20°C na Suwalszczyźnie, przez 24°C w centrum kraju, do 27°C na południu. Powieje zachodni, słaby i umiarkowany, czasem silniejszy wiatr. Szczególnie w drugiej części dnia.
Prognozowana maksymalna temperatura, 7 sierpnia 2021, 15Z według modelu ICON
Niedziela z burzami. Szczególnie intensywnymi na północy w drugiej części dnia
Jutro przez Polskę z zachodu na wschód wędrować będzie front chłodny, za którego odpowiedzialny będzie niż z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Miejscami pojawią się burze. W przyszłym tygodniu pozostaniemy przeważnie w polu obniżonego ciśnienia, chociaż okresami sięgnie nas klin wyżu znad Wysp Azorskich. Nie będzie to jednak oznaczać całkowitego uspokojenia w pogodzie.
Ostatni dzień weekendu minie z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Głównie zachmurzenia kłębiastego. Szczególnie od dzielnic zachodnich wzrastających do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami z opadami do 15-30 mm, gdzieniegdzie w czasie burz opady gradu do 3 cm. Na termometrach zobaczymy od 22°C na Pomorzu, przez 24°C w centrum kraju, do 28°C Podkarpaciu. Wiatr ma być na ogół z sektora południowo-zachodniego, przeważnie umiarkowany, okresami silniejszy wiatr, w burzach powieje do 80-90 km/h.
Prognozowana maksymalna temperatura, 8 sierpnia 2021, 15Z
Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)
Prognoza burz na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)
Dni gorące na początku tygodnia. Zdarzać będą się burze
Na początku przyszłego tygodnia w wielu regionach zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Głównie na północy i wschodzie kraju miejscami wystąpią opady deszczu do 10-30 mm. Lokalnie możliwe burze, gdyż w nocy z niedzieli na poniedziałek znad dzielnic południowych na północ, północny-wschód ma przemieszczać się mezoskalowy układ konwekcyjny. Szczególnie intensywne nad ranem w poniedziałek w centrum i na wschodzie. Termometry wskażą maksymalnie 21°C na Podlasiu, do 24°C w centrum, w dzielnicach zachodnich i południowych do 25°C.
Prognozowana maksymalna temperatura, 9 sierpnia 2021, 15Z według ICON
We wtorek natomiast zachmurzenie umiarkowane i duże zachmurzenie. W centrum oraz na północy i północnym-wschodzie miejscami popada deszcz o możliwej akumulacji do 5-10 mm. Następnie w drugiej części dnia i wieczorem popada na zachodzie, poludniowym-zachodzie. Miejscami możliwe słabe burze. Termometry pokażą maksymalna wyniesie od 23°C na Podlasiu, przez 24°C w centrum kraju, do 27°C na Podkarpaciu. Wiatr na ogół południowo-zachodni będzie słaby i umiarkowany. Silniejszy w czasie burz do 60 km/h.
Prognozowana maksymalna temperatura, 10 sierpnia 2021, 12Z
Kolejne dni gorące, w czwartek możliwa stabilizacja pogody
W środę na ogół wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane zachmurzenie kłębiaste. Szczególnie intensywna konwekcja z opadami i słabymi burzami jest prognozowana na północy i północnym-wschodzie. Termometry pokażą maksymalnie od 23°C na Pomorzu, przez 25°C w centrum kraju do 27°C na Podkarpaciu. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z północnego zachodu. W czasie burz i opadów konwekcyjnych powieje do do 50-60 km/h.
Wyliczana temperatura, 11 sierpnia 2021, 15 UTC według GFS
W czwartek kontynuacja umiarkowanie ciepłego okresu synoptycznego. Termometry pokażą od 20°C na Suwalszczyźnie, przez 23°C w centrum. Najcieplej na wschodzie, południu i zachodzie do 24°C/26°C. Zachmurzenie ma być na ogół małe i umiarkowane. Początkowo opady mogą wystąpić na północnym-wschodzie kraju. Nad Polską znajdzie się centrum wyżu, które przyniesie stabilne warunki pogodowe.
Prognozowana maksymalna temperatura, 12 sierpni 2021, 12 UTC