Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Zdarzą się dni gorące, ale upał jeszcze nie nadejdzie. Będą większe opady i lokalne burze w Polsce

pogoda. dni gorące

Pogoda na okres od 7.08.2021 do 12.08.2021. Będą częstsze dni gorące, ale upał jeszcze nie nadejdzie. Zdarzą się opady i lokalne burze w Polsce. Sprawdzamy najnowsze prognozy na przełom 1 i 2 dekady sierpnia według modeli amerykańskich i europejskich.

Pogoda. Termiczne lato w naszej części Europy

Dobiegł końca wyjątkowo chłodny okres synoptyczny. Już w weekend doświadczymy dni gorących. Zdarzą się również burze, które miejscami wykazywać będą się wysoką aktywnością elektryczną i intensywnymi opadami. Wiele jednak wskazuje, że zjawiska burzowe nie będą tak intensywne jak pod koniec sierpnia.

Termiczne lato zostanie utrzymane w najbliższych 5 dniach na obszarze Polski. Widzimy jednak, że średnie wartości są na ogół niższe niż w czerwcu oraz lipcu. Średnia dobowa za 5 dni wyniesie od 16°C na północnym-wschodzie przez 19°C/20°C w centrum, południu, wschodzie oraz zachodzie Polski.

pogoda.  termiczne lato w polsce

Pogoda. Będą dni gorące, ale na upał nie zanosi się

Na poniższej mapie nie widzimy szansy na dni upalne w Polsce do 12 sierpnia 2021. Liczne będą jednak dni gorący. Przypomnijmy, o dniu gorącym mówimy wtedy, gdy temperatura w cieniu na wysokości przyjmuje wartości w przedziale od 25°C do 29°C. Natomiast dzień upalny występuje wtedy, gdy temperatura sięga 30°C. Fala upałów musi trwać minimum 3 dni i temperatura powinna przekraczać 30°C. Noc tropikalna występuje, gdy w najchłodniejszym momencie nocy temperatura nie spada poniżej 20°C.

dni gorące w Polsce

Dominacja pola obniżonego ciśnienia, zatem nie zabraknie opadów i burz

Sprawdzamy również prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 5 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Dostrzegamy dominacje pola obniżonego ciśnienia. Związanego głównie z niżami znad Europy Zachodniej, które wędrować mają okresami z frontami z zachodu na wschód. To oznacza, że na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. Czekają nas zjawiska burzowe, opady i wahania ciśnienia oraz sporo chmur na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia. Niewykluczone są nawet wielokomórkowe układy burzowe przechodzące w porze nocnej. Na południu i wschodzie kraju częściej zaznaczy się wpływ wyżu. Szczególnie na początku drugiej dekady sierpnia.

pogoda. pola obniżonego ciśnienia

Poniższe grafiki ukazują akumulacje opadów do 12 sierpnia 2021 według ECMWF i GFS oraz ICON. Dostrzegamy, że nie będzie to suchy okres synoptyczny. Dominować mają głównie opady konwekcyjne. Niewykluczone, że akumulacje opadów okażą się wyższe od prognozowanych przez modele europejskie i amerykańskie.

Wyliczane sumy opadowe według modelu ICON do 12 sierpnia, 06 UTC

opady burzowe

Prognoza akumulacji opadów do 12 sierpnia 2021, 12 UTC według modelu ECMWF

niżowa pogoda i burze

Wyliczana akumulacja opadów według GFS do 12 sierpnia 2021, 12 UTC

pogoda. opady w kraju

Sobota przyniosła wyraźną poprawę pogody

W pierwszy dzień weekendu zachmurzenie ma być na ogół małe i umiarkowane. Jedynie początkowo na północnym wschodzie czasami duże. Spodziewane są tam słabe opady deszczu. Niewielki deszcz prawdopodobny jest też lokalnie w centrum kraju i na Pomorzu. Temperatura maksymalna wyniesie od 20°C na Suwalszczyźnie, przez 24°C w centrum kraju, do 27°C na południu. Powieje zachodni, słaby i umiarkowany, czasem silniejszy wiatr. Szczególnie w drugiej części dnia.

Prognozowana maksymalna temperatura, 7 sierpnia 2021, 15Z według modelu ICON

pogoda. dzień gorący, 7 sierpnia 2021

Niedziela z burzami. Szczególnie intensywnymi na północy w drugiej części dnia

Jutro przez Polskę z zachodu na wschód wędrować będzie front chłodny, za którego odpowiedzialny będzie niż z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Miejscami pojawią się burze. W przyszłym tygodniu pozostaniemy przeważnie w polu obniżonego ciśnienia, chociaż okresami sięgnie nas klin wyżu znad Wysp Azorskich. Nie będzie to jednak oznaczać całkowitego uspokojenia w pogodzie.

Ostatni dzień weekendu minie z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Głównie zachmurzenia kłębiastego. Szczególnie od dzielnic zachodnich wzrastających do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami z opadami do 15-30 mm, gdzieniegdzie w czasie burz opady gradu do 3 cm. Na termometrach zobaczymy od 22°C na Pomorzu, przez 24°C w centrum kraju, do 28°C Podkarpaciu. Wiatr ma być na ogół z sektora południowo-zachodniego, przeważnie umiarkowany, okresami silniejszy wiatr, w burzach powieje do 80-90 km/h.

Prognozowana maksymalna temperatura, 8 sierpnia 2021, 15Z

umiarkowana temperatura

Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)

pogoda. niedziela i burze

Prognoza burz na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

pogoda. burze noc polska

Dni gorące na początku tygodnia. Zdarzać będą się burze

Na początku przyszłego tygodnia w wielu regionach zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Głównie na północy i wschodzie kraju miejscami wystąpią opady deszczu do 10-30 mm. Lokalnie możliwe burze, gdyż w nocy z niedzieli na poniedziałek znad dzielnic południowych na północ, północny-wschód ma przemieszczać się mezoskalowy układ konwekcyjny. Szczególnie intensywne nad ranem w poniedziałek w centrum i na wschodzie. Termometry wskażą maksymalnie 21°C na Podlasiu, do 24°C w centrum, w dzielnicach zachodnich i południowych do 25°C.

Prognozowana maksymalna temperatura, 9 sierpnia 2021, 15Z według ICON

poniedzialek w polsce umiarkowane temperatury

We wtorek natomiast zachmurzenie umiarkowane i duże zachmurzenie. W centrum oraz na północy i północnym-wschodzie miejscami popada deszcz o możliwej akumulacji do 5-10 mm. Następnie w drugiej części dnia i wieczorem popada na zachodzie, poludniowym-zachodzie. Miejscami możliwe słabe burze. Termometry pokażą maksymalna wyniesie od 23°C na Podlasiu, przez 24°C w centrum kraju, do 27°C na Podkarpaciu. Wiatr na ogół południowo-zachodni będzie słaby i umiarkowany. Silniejszy w czasie burz do 60 km/h.

Prognozowana maksymalna temperatura, 10 sierpnia 2021, 12Z

dzień gorący, 10 sierpnia 2021

Kolejne dni gorące, w czwartek możliwa stabilizacja pogody

W środę na ogół wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane zachmurzenie kłębiaste. Szczególnie intensywna konwekcja z opadami i słabymi burzami jest prognozowana na północy i północnym-wschodzie. Termometry pokażą maksymalnie od 23°C na Pomorzu, przez 25°C w centrum kraju do 27°C na Podkarpaciu. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z północnego zachodu. W czasie burz i opadów konwekcyjnych powieje do do 50-60 km/h.

Wyliczana temperatura, 11 sierpnia 2021, 15 UTC według GFS

11 sierpnia dzień gorący

W czwartek kontynuacja umiarkowanie ciepłego okresu synoptycznego. Termometry pokażą od 20°C na Suwalszczyźnie, przez 23°C w centrum. Najcieplej na wschodzie, południu i zachodzie do 24°C/26°C. Zachmurzenie ma być na ogół małe i umiarkowane. Początkowo opady mogą wystąpić na północnym-wschodzie kraju. Nad Polską znajdzie się centrum wyżu, które przyniesie stabilne warunki pogodowe.

Prognozowana maksymalna temperatura, 12 sierpni 2021, 12 UTC

poprawa pogody 12 sierpnia 2021

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz