Pogoda na okres od 5.08.2021 do 10.08.2021. Zimne dni przed nami, silne ulewy i burze. Następnie szansa na dni gorące. Jednak na fale upałów w pierwszej dekadzie sierpnia nie zanosi się. Sprawdzamy najnowsze prognozy numeryczne w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.
Pogoda. Dominacja aury niżowej
Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na przedział czasowy od 5.08.2021 do 10.08.2021 według modelu GEFS. Dostrzegamy, że dominować ma w tym okresie przeważnie pogoda niżowa, zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć.
W okresie od 5.08.2021 do 10.08.2021 pojawią się tylko nieliczne dni gorące. Fali upałów nie będzie, ale jeden dzień z upałem jest prognozowany na krańcach wschodnich, południowo-wschodnich w niedzielę, gdzie zaznaczy się przejściowo powietrze zwrotnikowe. Na przeważającym obszarze Polski anomalia temperatury będzie poniżej normy klimatologicznej.
Pogoda. Szczególnie zimno w czwartek i piątek. Od weekendu ocieplenie
Przed nami chłodny okres synoptyczny. Szczególnie chłodny będzie czwartek i piątek na południu, częściowo centrum i wschodzie, gdzie występować mają opady wielkoskalowe i konwekcyjne. Popołudniu burze spodziewane są na krańcach wschodnich Podkarpacia, na Roztoczu i w Kotlinie Hrubieszowskiej.
Modele numeryczne prognozują intensywne opady dziś na południu, południowym-wschodzie i częściowo wschodzie. Natężenie opadów z uwagi na możliwość wbudowanych w chmury warstwowe konwekcji będzie znaczne. Nie można wykluczyć ośrodków burzowych. Godzinowa akumulacja opadów może sięgnąć nawet 10-20 mm. Szczególnie w sytuacji występowania komórek burzowych. Modele numeryczne sygnalizują możliwość uformowania się mezoskalowego układu konwekcyjnego wędrującego na pograniczu Polski oraz Ukrainy.
Układ niskiego ciśnienia dotrze Polski z kierunków południowych. Centrum niżu w nocy z czwartku na piątek ulokuje się na południowym-wschodzie, wschodzie kraju, przynosząc szczególnie obfite opady na wschodzie, południu i częściowo w centrum. Następnie zacznie przesuwać się nad Ukrainę i Białoruś. Niewykluczone są również burze. Szczególnie wieczorem i w pierwszej części nocy.
Nadchodząca noc z czwartku na piątek ma być szczególnie deszczowa w pasie od Podlasia przez Mazowsze i Lubelszczyznę i Podkarpacie. Tam natężenie opadów ma być największe, prowadząc miejscami nawet do podtopień. Padać ma jeszcze umiarkowanie, czasem intensywnie. W drugiej części nocy już bez burz. Opady zaczną wyraźnie słabnąć popołudniu na wschodzie kraju, ale miejscami popada do nocy z piątku na sobotę na północy i północnym-wschodzie na froncie okluzji.
Prognozy numeryczne sygnalizują różne sumy opadów do 30-70 mm. Niektóre modele na obszarze woj. lubelskiego, woj. świętokrzyskiego oraz południowego Mazowsza wyliczają nawet 50-100 mm. Wysokie sumy opadowe są prognozowane również w centrum i na południu kraju. Dużo będzie jednak zależeć od położenia i głębokości niżu, który przemieszcza się znad południowej Europy.
Pogoda. Grube zachmurzenie warstwowe zahamuje insolacje na południu, centrum i wschodzie
Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że opady będą bardzo intensywne. Mają być one zarówno o charakterze jednostajnym, jak i też konwekcyjnym. Należy podkreślić, że duże, lokalnie całkowite zachmurzenie, napływ chłodniejszego powietrza i obfite opady przełożą się na ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Biorąc pod uwagę np. okresy referencyjne 1979-2010, 1981-2010 temperatura może być niższa o nawet 7 °C/10 °C względem średniej normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu sierpnia. Co oznacza, że w miejscach z intensywnymi opadami wielkoskalowymi i konwekcyjnym oraz grubym zachmurzeniem warstwowym oraz największą ilością opadów deszczu temperatura maksymalna wyniesie zaledwie 13 °C/17 °C w najcieplejszym momencie dnia. Tylko przez krótki okres czasu w czwartek na południowym-wschodzie zaznaczy się ciepły wycinek niżu. Jednak zachmurzenie duże i całkowite oraz opady atmosferyczne skutecznie ograniczą wzrost temperatury powietrza.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 5.08.2021, 15Z. Dostrzegamy, że najcieplej powinno być na krańcach południowo-wschodnich oraz na północy i zachodzie kraju. Wyraźnie chłodniej w obszarze dużego i całkowitego zachmurzenia na południu, centrum i wschodzie.
Pogoda. Piątek najcieplejszy na zachodzie. Mogą jednak pojawić się na krańcach południowo-zachodnich słabe burze
W piątek Polska znajdzie się pod wpływem mezoskalowego układu niżowego z systemem frontów atmosferycznych. Niż wędrować ma znad woj. lubelskiego na Białoruś. Należy podkreślić, że na zachodzie Polski swój wpływ zaznaczy rozległy niż środkiem w rejonie Wysp Brytyjskich. Dominować ma typowa pogoda niżowa. Na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie będzie duże, miejscami całkowite z większymi przejaśnieniami, miejscami występować mają opady atmosferyczne o natężeniu słabym i umiarkowanym. Szczególnie intensywne i długotrwałe na froncie okluzji w północnej i północno-wschodniej części kraju. Słabe burze możliwe są tylko na krańcach południowo-zachodnich. Ma być na tym obszarze mniej chmur. Pod wpływem dziennego ogrzewania planetarnej warstwy granicznej wzrośnie niestabilność powietrza, co może doprowadzić do rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus. Prawdopodobne izolowane komórki burzowe, miejscami klastry wielokomórkowe. W burzach akumulacja opadów nie powinna przekraczać 15 mm, a porywy wiatru mogą osiągnąć 50-65 km/h. Wieczorem atmosfera zacznie się stabilizować, a zjawiska burzowe zaczną zanikać.
Sytuacja synoptyczna na 6.08.2021, 12 UTC
Najcieplej będzie na zachodzie kraju, gdzie pojawi się dużo chwil ze słońcem. Tam też możliwy dzień gorący. Wyraźnie chłodniej na wschodzie, centrum, południu i północy kraju według niemieckiego modelu ICON, 15Z. Najniższe wartości obserwujemy w obszarze występowania opadów wielkoskalowych na froncie okluzji w północnej i północno-wschodniej części kraju.
Pogoda. Intensywne opady jednostajne i konwekcyjne w Polsce
Niż z południa Europy przyniesie w najbliższych dniach intensywne opady, które spowodują wzrost poziomu wód w rzekach, lokalne podtopienia i zalania. Ryzyko lokalnych powodzi błyskawicznych istnieje, ale nie jest duże. Szczególnie duże sumy opadowe widzimy na południu, centrum i częściowo wschodzie, gdzie miejscami może zostać przekroczona miesięczna norma opadowa.
Prognozowana akumulacja opadów w okresie od 5.08.2021 do 7.08.2021 według modelu GFS
Wyliczana suma opadów w okresie od 5.08.2021 do 7.08.2021 według ECMWF. Szczególnie duże sumy opadowe widzimy w pasie od południowej przez centralną po północno-wschodnią Polskę. Z powodu występowania opadów konwekcyjnych obszar największych opadów może objąć też wschód kraju.
Poniższa prognoza pochodzi z modelu ICON i obejmuje okres od 5.08.2021 do 7.08.2021. Dostrzegamy szczególnie intensywne opady na południu, centrum i północnym-wschodzie kraju. Nie można jednak całkowicie wykluczyć, że na wschodzie kraju, w miejscu występowania burz akumulacja opadów będzie dużo wyższa.
Weekend z ociepleniem i mniejszą ilością opadów, ale możliwe są burze
W sobotę przeważający obszar Polski będzie w obszarze lekko obniżonego ciśnienia, chociaż południowa i wschodnia część kraju dostanie się w zasięg wyżu z centrum nad Bałkanami. Na zachodzie kraju zaznaczy się rozmywający front okluzji związany z niżem znad Wysp Brytyjskich. Natomiast na północy kraju aurę kształtować może jeszcze wypełniający niż z centrum nad Litwą. Z kierunków południowych napływać ma coraz cieplejsza i suchsza masa powietrza. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z południa i południowego-zachodu. Słabe opady możliwe są jeszcze w pierwszej części dnia na wschodzie, północnym-wschodzie kraju. Z biegiem godzin jednak szybko odsuwające się na nad Ukrainę, Białoruś i Litwę. Następnie powinno rozpogodzić się w całym kraju.
Modele prognozują, że termometry pokażą maksymalnie od 17°C na Podlasiu do 25°C na zachodzie, południu i wschodzie kraju. Nieco chłodniej nad morzem oraz na obszarach podgórskich.
Sytuacja synoptyczna 7.08.2021, 12 UTC
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza według modelu ICON, 7.08.2021, 15 UTC
Niedziela może przynieść wzrost dynamiki w pogodzie i burze, a nawet dzień upalny
W ostatni dzień weekendu Polska będzie w zasięgu klasycznej cyrkulacji strefowej. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Zasadniczo wpływ na warunki pogodowe ma mieć niż z centrami nad Wyspami Brytyjskimi i Morzem Północnym. Największe opady wystąpią na zachodzie, północy kraju, gdzie dodatkowo wzdłuż frontu przemieszczać ma się niewielki ośrodek niżowy. Szczególnie aktywne burze są jednak prognozowane na wschodzie, południowym-wschodzie kraju na przedfrontowej linii zbieżności wiatru w drugiej części dnia. Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowy, południowo-wschodni, skręcający na zachodni w czasie i po przejściu frontu. Podczas burz porywy wiatr do 75 km/h, gdzieniegdzie grad. Termometry wskażą od 20°C do 31°C.Najchłodniej na północy i zachodzie, najcieplej na krańcach wschodnich, południowo-wschodnich, gdzie możliwy jest dzień upalny.
Prognozowana maksymalna temperatura, 8 sierpnia 2021, 15 UTC według GFS
Przełom 1 i 2 dekady sierpnia bez fali upałów. Na termometrach umiarkowane temperatury
W poniedziałek kontynuacja niżowej pogody. Na południowym-wschodzie dodatkowo może zafalować ponownie front, ale nie jest to nic pewnego. Za frontem może powstać słaby wyż spowodowane osiadaniem chłodniejszego powietrza. Opady są prognozowane głównie na wschodzie, północnym-wschodzie. W drugiej części dnia prawdopodobnie również na zachodzie i północy Polski. Nie można wykluczyć lokalnych, słabych burz. Termometry pokażą od 20°C do 25°C. Najcieplej na zachodzie, północy i wschodzie kraju oraz południu. Najchłodniej na północnym-wschodzie.
Prognozowana maksymalna temperatura, 9 sierpnia 2021, 15 UTC według modelu amerykańskiego GFS.
We wtorek pozostaniemy w polu obniżonego ciśnienia. Zalegać ma umiarkowanie ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza pochodzenia polarno morskiego. Niewykluczone są burze, które nie powinny być intensywne. Największe szanse na burze będą na wschodzie, północy i południowym-zachodzie kraju, ale miejscami popada przelotnie w całym kraju. Powieje słabo z południa, południowego-zachodu.
Prognozowana maksymalna temperatura, 10 sierpnia 2021, 12 UTC według modelu GFS
Źródło grafik: tropicaltidbits.com/, meteomodel.pl, wxcharts.com, dwd.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC