16 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni. Opady zimowe, możliwe burze śnieżne i mróz dwucyfrowy w Polsce

Pogoda. Ochłodzenie

Pogoda na 5 dni. Przed nami duże ochłodzenie, napływ powietrza arktycznego, mróz dwucyfrowy nocami, a nawet burze śnieżne w Polsce. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach na okres od 15.03.2021 do 20.03.2021 według modeli numerycznych.

Pogoda. Blokada wyżowa na Atlantyku i napływ powietrza arktycznego do Polski

Nie ulega wątpliwości, że na przełomie 2 i 3 dekady marca Polska znajdzie się pomiędzy wyżem z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich a niżami znad Bałkanów i Rosji. W środkowej i górnej troposferze dominować będzie górna zatoka niżowa wypełniona powietrzem o cechach arktycznych.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego w okresie od 15.03.2021 do 20.03.2021 według modelu GFS.

Pogoda. Blokada wyżowa

Nad Północnym Atlantykiem oraz obszarami przyległymi stacjonować będzie w kolejnych dniach silny wyż z tendencją do rozbudowy w kierunku północno-wschodnim. Blokada cyrkulacji strefowej ma być obecna nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze. W naszej części Starego Kontynentu zalegać ma górna zatoka niżowa, jaka jest dobrze widoczna na rycinie poniżej.

Pogoda. Górna zatoka niżowa

Prognoza średniej anomalii temperatury dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) wskazuje, że przed nami chłodny okres synoptyczny w okresie od 15.03.2021 do 20.03.2021. Napływać ma do nas przeważnie masa powietrza z północy i północnego-wschodu. W ciągu dnia na nizinach temperatura ma być na ogół dodatnia. Nocami jednak, mając na uwadze słaby wiatr i niewiele chmur występować mogą sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła i spadków temperatury do dwucyfrowych ujemnych wartości. Szczególnie na obszarach podgórskich oraz górskich, jak i też na północnym-wschodzie.

Pogoda. Zimne masy powietrza

Spójrzmy jeszcze na prognozowaną anomalię temperatury w okresie od 15.03.2021 do 21.03.2021 wraz ze średnią za ten okres, mając na uwadze nowy okres referencyjny 1991-2020. Model ICON wyraźnie sygnalizuje, że szczególnie zimne masy powietrza będą docierać do Polski w drugiej połowie bieżącego tygodnia, co będzie mieć przełożenie na temperaturę kilka stopni poniżej normy wieloletniej. Szansa na większe ocieplenie dopiero na przełomie miesięcy.

Pogoda. Anomalia temperatury

Pogoda. Wiatr zmieni kierunek na północny i północno-zachodni

Zmiana cyrkulacji powietrza i ulokowanie wyżu nad Europą Zachodnią i Północnym Atlantykiem spowoduje zmianę kierunku przepływu mas powietrza na głównych poziomach izobarycznych. W najniższej warstwie troposfery wiatr również zmieni kierunek na północny.

Pogoda. Wiatr zmieni kierunek

Jeśli chodzi o średnią dobową temperaturę powietrza, to przyjmować ma ona wartości typowe dla przedwiośnia. Na ogół od 0°C do 3°C. Najcieplej ma być na zachodzie, a najchłodniej na północnym-wschodzie. W górach i na obszarach podgórski Polski południowej mróz może utrzymywać ma się przez całą dobę, a nocami niczym nadzwyczajnym nie będą dwucyfrowe mrozy.

Pogoda. Opady zimowe wystąpią w Polsce

W najbliższych 5 dniach nie zabraknie opadów zimowych. Będą to na ogół przelotne opady śniegu. Najwięcej śniegu spadnie w górach i na obszarach podgórskich, jak i też na północy kraju, gdzie często przechodzić będą przelotne opady konwekcyjne. Niewykluczone są burze. Szczególnie na Wybrzeżu. W ciągu dnia na nizinach temperatura ma być dodatnia, co skutkować będzie przeważnie topnieniem pokrywy śnieżnej.

Orientacyjna prognoza grubości pokrywy śnieżnej do 20 marca 2021 według ICON oraz ARPEGE.

Opady śniegu marzec 2021
opady zimowe 2021

Nocami mróz w całym kraju. Najcieplej będzie nad polskim morzem

Szczególnie zimne noce i godziny poranne są prognozowane na drugą połowę bieżącego tygodnia. Chłodne masy powietrza utrzymają się w naszej części Europy przynajmniej do połowy przyszłego tygodnia. Prognozy na koniec miesiąca są obarczone błędem i mogą ulec zmianie.

Mróz w Polsce
Mróz w marcu 2021
Mróz w naszym kraju

Źródło grafik: tropicaltidbits.com/, meteomodel.pl, wxcharts.com, climatereanalyzer.org