Dynamiczna pogoda nie odpuszcza. Po krótkotrwałej stabilizacji pogody w we wtorek. Już w środę stery nad aurą w naszej części Starego Kontynentu przejęły atlantyckie niże. W nocy z wtorku na środę przez nasz kraj wędrował front okluzji ciepłej, który powodował wymianę masy powietrza, przynosił opady miejscami deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu oraz deszczu. Opady w innej postaci niż deszcz były punktowo obserwowane w przedniej części frontu, w tylnej natomiast dominowały opady deszczu.
Sytuacja synoptyczna na dzień 14 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Polska jest w osi mocno pogłębionej zatoki niżowej. Od zachodu zbliża się system frontów atmosferycznych związany z niżem „GEBHARD”. W najbliższych dniach pozostaniemy pod wpływem strefowej cyrkulacji atmosfery o różnych składowych.
Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)
W nocy wkroczy kolejna strefa opadów związana z frontem okluzji
Już w nocy z czwartku na piątek przez Polskę przemieszczać będzie się front okluzji z zachodu na wschód kraju, przynosząc kolejną porcję opadów.
Sytuacja synoptyczna na dzień 15 marca godzina 00 UTC. Przez Polskę przemieszczać będzie się front okluzji. Warto zwrócić na Ocean Atlantycki, gdzie przebiega front polarny. Na dużym kontraście termicznym tworzą się kolejne niże napędzane silnym prądem strumieniowym pogłębiają się i przemieszczają w kierunku Europy, przynosząc wietrzną aurę i opady atmosferyczne w różnej postaci. Polska w najbliższych pozostanie w cyklonicznej krzywiźnie izobar.
Prognoza pogody na piątek, sobotę, niedzielę, ale także poniedziałek i wtorek
Już jutro w wielu miejscach kraju nadal będą występować opady mieszane o zmiennym, w tym punktowo silnym natężeniu niewykluczone lokalne burze. Natomiast w sobotę oraz w nocy z soboty na niedzielę z południowego – zachodu na północny – wschód spodziewane jest przemieszczanie się ciepłego frontu atmosferycznego z następną porcją opadów, za którym zacznie napływać dużo cieplejsza masa powietrza z południowego – wschodu. Jeśli prognozy numeryczne wyliczane przez następne aktualizacje modeli nie ulegną już istotnym zmianom, wówczas jej wpływ odczujemy szczególnie podczas niedzieli, kiedy temperatura maksymalna będzie mogła osiągnąć od 16 °C do 20 °C.
Natomiast w nocy z piątku na sobotę, gdy nad Polskę może sięgnąć dość ostra zatoka niskiego ciśnienia niżu znad Morza Bałtyckiego możliwa jest wichura. Na chwilę obecną najsilniejsze porywy spodziewane są na północy kraju, gdzie ich prędkość maksymalna może osiągać i przekraczać 70-95 km/h. Silny wiatr prognozowany jest jednak na przeważającym obszarze Polski. Ponadto, rozwijająca się konwekcja nie wyklucza powstawania lokalnych burz
W ostatniej dekadzie marca wpływ na sytuacje zaczną mieć stabilne wyże baryczne. Okresowo przez Polskę przechodzić będą fronty atmosferyczne z opadami i silniejszym wiatrem.
Prognoza porywów wiatru według modelu GFS na noc z piątku na sobotę
Wkrótce więcej informacji o wichurze.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC