W nocy nasz kraj znajduje się pod wpływem niżu, jakiego ośrodek będzie przesuwał się znad Węgier nad Podlasie i Białoruś. Decydujący wpływ na pogodę ma mieć strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Tylko na zachodzie kraju zaznaczać się będzie skaj wyżu. Jedynie nad wschodnią, południowo-wschodnią i południową Polską zalegać będzie bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, a nad pozostałym obszarem dużo chłodniejsze polarno morskie.
Obecne dane z detektorów wyładowań wskazują, że burza znad województwa podkarpackiego dotarła do woj. lubelskiego. Grzmi już w rejonie Kraśnika. Zmierza ona w stronę Urzędowa i Bełżyc, przynosi ulewne opady deszczu, spadło ryzyko gradu. Niewykluczone, że za około godzinę, jeśli nie zgaśnie przejdzie blisko Lublina, bądź nad tym miastem. Wyładowania występują też blisko Puław oraz Dęblina
Grzmi również w innych rejonach Polski. Obserwowana jest kolejna superkomórka burzowa. Zbliża się ona nad Gliwice, może dotrzeć do Katowic. Prawdopodobnie przynosi grad.
W kolejnych godzinach burze nie ustąpią, dodatkowo nad Polską intensywnie pada. Strefa opadów wielkoskalowych i konwekcyjnych znad zachodniej Polski przemieszcza się na wschód.
Dodatkowo znad Czech zbliżają się kolejne burze do Polski południowej.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD (IMGW-PIB)
Detekcja wyładowań za ostatnie 120 minut na obszarze Polski
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC