Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Aktywne burze w Polsce. Grzmi w Warszawie, zjawiska burzowe w Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej. Wiatr powyżej 90 km/h


Pogoda. Aktywne burze w Polsce. Grzmi m.in nad Warszawą i w okolicach Konina. Aura jest dynamiczna w poniedziałek.

Na początku tygodnia Polska znajduje się pod wpływem głębokiego układu niskiego ciśnienia o imieniu „SABINE”. Nazwa nadana przez Wolny Instytut Meteorologiczny w Berlinie. W drugiej części poniedziałkowego dnia niż ulokowany jest nad północną Skandynawią. Ciśnienie w centrum obniżyło się do 944 hPa. Po południowej i południowo-zachodniej stronie niżu występuje duży gradient baryczny, który jest przyczyną silnego wiatru.

Położenie głębokiego niżu „SABINE” o godzinie 13 czasu uniwersalnego nad północną Skandynawią

Na południu Starego Kontynentu wpływ na pogodę ma wał wysokiego ciśnienia. Reszta Europy jest w zasięgu cyrkulacji strefowej i niżów z nią związanych. Główny ośrodek „SABINE” ulokowany jest nad Skandynawią.

Rozwój konwekcji nad Polską zachodzi już w chłodniejszej masie o chwiejnej równowadze termodynamicznej, pochodzenia polarno morskiego. Inicjacja konwekcji zachodzi na drugorzędnym froncie chłodnym wędrującym przez Polskę, ale także za nim.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 10.02.2020, 18 UTC. Drugorzędny front znajdzie się wtedy nad wschodnią połową Polską

Chmury Cumulonimbus w warunkach dużego przepływu mas powietrza przybierają postać struktur liniowych. Podczas ich przechodzenia porywy wiatru przekroczyć mogą 100 km/h. Możliwe opady krupy i drobnego gradu.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB ukazujące struktury konwekcyjne w chłodnej, ale chwiejnej masie powietrza.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Wyładowania atmosferyczne po godzinie 14 zanotowano m.in w rejonie Jarocina, na wschodzie Wielkopolski, ale także na Ziemi Łódzkiej w okolicach Zgierza. Grzmiało również w Warszawie i okolicach. Pioruny wystąpiły też w woj. dolnośląskim i opolskim. W kolejnych godzinach strefa burz przesuwać będzie się na wschód. Pod wieczór zaczną one zanikać.

Najgroźniejsza jest burza na wschodzie Wielkopolski, stopniowo wkraczająca do woj. łódzkiego.

Prognozowany obszar burz w najbliższych kilkunastu godzinach na obszarze Polski przez Polscy Łowcy Burz.

Bieżące położenie opadów i burz poniżej