Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Aktywne elektrycznie burze nad Polską. Towarzyszy im grad i silny wiatr. Gdzie jest burza 26.08.2020

Pogoda. Silne burze przemieszczają się z zachodu na wschód, północny-wschód Polski. W rejonie Ostrowa Wielkopolskiego zaobserwowano tornado szkwałowe. Kolejne godziny przyniosą wzrost aktywności burzowej. Występować mają struktury wielokomórkowe o charakterze liniowym i superkomórki burzowe, które mogą być wbudowane w formacje liniowe.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski. Strefa burz przemieszcza się z zachodu na wschód.

Burze występują w woj. dolnośląskim, ale także w Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej. Grzmi również na Kujawach i Pomorzu.

Zdjęcie satelitarne wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi

Chmury burzowe szybko przemieszczają się z zachodu na wschód, dlatego burze są silne, lecz krótkotrwałe.

Na trasie burz możliwe opady gradu do 2-3 cm, miejscami porywy wiatru powyżej 100 km/h. Deszcz nie powinien stanowić istotnego zagrożenia, ponieważ w całej troposferze występuje wzmożony przepływ mas powietrza. Niewykluczone lokalne trąby powietrzne, bądź tornada szkwałowe (ang. gustnado).

„Trąba powietrzna przeszła przez okolice Ostrowa Wlkp. Miejscowość Ociąż przewrócona ciężarówka na wiadukcie przez wiatr, Lamki i Radziwiłłów pozrywane dachy i połamane drzewa”

Aktualnie burze znajdują się na Ziemi Łódzkiej. Groźnie jest również na Mazowszu oraz Kujawach. Bieżące położenie burz tutaj

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz