Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda: Aktywne elektrycznie burze przeszły przez woj. lubelskie w nocy i o poranku (zdjęcia)

Jeden z założycieli Fanów Pogody prowadził działania terenowe za burzami, które pojawiły się w drugiej części nocy na obszarze województwa. Dokumentacja zjawisk burzowych trwała aż do godzin porannych w czwartek.

Wyjątkowo dużą aktywnością elektryczną charakteryzowały się burze, które przechodziły przez tę część Polski. Przeważnie były to pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe.

Na trasie burz występowały głównie intensywne opady deszczu, punktowo mógł spaść drobny grad i silniejszy wiatr, na ogół nie przekraczający 60 km/h. Poszczególne ośrodki burzowe charakteryzowały się bardzo dużą aktywnością elektryczną.

Działania terenowe trwały od godziny 1:30 w czwartek do 5:00 rano. Jeszcze o poranku we wschodniej Polsce pojawiły się burze na froncie chłodnym. Wcześniej rozwijały się one na lokalnych strefach zbieżności wiatru wewnątrzmasy oraz na przedfrontowej konwergencji wiatru dolnego.

Działania terenowe były udane. Pokonaliśmy raptem 60 km, będą na dwóch naszych miejscówkach. Była to także dla nas lekcja, zwłaszcza pod kątem fotografii wyładowań atmosferycznych. Każda burza, pościgi uczy. Tutaj pościg prowadziliśmy w pojedynkę, co dodatkowo utrudniało.