Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Aktywne elektrycznie burze zmierzają do województwa lubelskiego


W nocy nasz kraj ma znajdować się pod wpływem niżu, jakiego ośrodek będzie przesuwał się znad Węgier nad Podlasie i Białoruś. Decydujący wpływ na pogodę ma mieć strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Tylko na zachodzie kraju zaznaczać się będzie skaj wyżu. Jedynie nad południowo-wschodnią Polską zalegać będzie bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, a nad pozostałym obszarem dużo chłodniejsze polarno morskie.

Najnowsze dane radarowe i informacje z detektorów wyładowań wskazują na wzrost aktywności burzowej. Szczególnie na południowym – wschodzie i częściowo wschodzie i centrum Polski.

Powstał rozległy klaster wielokomórkowy o słabym stopniu zorganizowania. W jego obrębie na zbieżności wiatru, w ciepłym i wilgotnym powietrzu tworzą się burze.

Przeważnie chmury Cumulonimbus formują się z uniesionego trybu konwekcji, dlatego zagrożeniem jest głównie deszcz. Ryzyko silnego wiatru oraz gradu jest ograniczone.

Dane z detektorów wyładowań wskazują, ze najaktywniejsza burza związana z tą rozległą, ale słabo zorganizowaną strefą konwekcyjną znajduje się w okolicach miejscowości Tarnobrzeg i Stalowa Wola. Zbliża się ona do południowych powiatów województwa lubelskiego.

Oprócz tego w ciepłym, wilgotnym powietrzu zwrotnikowym tworzą się komórki burzowe na Ziemi Świętokrzyskiej. Ogólnie chmury Cumulonimbus przemieszczają się dziś zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli od południowego – zachodu na północny – wschód. Wcześniej w okolicach Brzeska można było zaobserwować superkomórkę burzową typu prawoskrętnego, która już wygasła.

Dane z polskiej sieci POLRAD (IMW-PIB), skan CMAX. Widoczna strefa opadów wielkoskalowych i konwekcyjnych na południowym – zachodzie i zachodzie Polski. Przesuwa się ona na północny – wschód i intensyfikuje się. We wschodniej połowie kraju, w znacznie cieplejszym powietrzu tworzą się burze.

IMGW-PIB

Detekcja wyładowań za ostatnie 120 minut

Bieżące położenie opadów i burz poniżej