Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. „Arktyczne wrota” nie otworzą się prędko. Wysokie temperatury w Polsce


Pogoda. „Arktyczne wrota” nie otworzą się prędko. Wysokie temperatury w Polsce. Sprawdź możliwy trend w pogodzie na najbliższe tygodnie.

Kilka dni temu polską sieć obiegła informacja, że w najbliższych tygodniach na obszarze naszego kraju znajdzie się arktyczny chłód i otworzą się „arktyczne wrota”.

Modele numeryczne nie przewidują do końca października w naszej części Europy opadów śniegu i nocnych przymrozków obejmujących znaczny obszar Polski. Temperatura powyżej normy występować ma również w listopadzie.

W drugiej połowie tygodnia odchylenie temperatury od normy wieloletniej wyniesie od 8°C/13°C ponad normę wieloletnią. W ciągu dnia termometry pokażą miejscami aż 20°C/21°C.

Decydujący wpływ na warunki pogodowe będą mieć niże obecne na zachodzie i północy Starego Kontynentu. Po przejściach układowych niżowych rozbudowywać mają się przejściowe układy wysokiego ciśnienia.

Pod koniec miesiąca Polska znajdzie się pomiędzy górną zatoką niżową ulokowaną nad Europą Zachodnią a wyżem ze wschodu Europy. Dlatego często docierać będą do nas ciepłe masy powietrza z południa i południowego-zachodu. Możemy liczyć się także ze wzrostem prędkości wiatru z sektora południowego i południowo-zachodniego.

Ulokowanie niżów nad Europą Zachodnią i wyżu na wschodzie Europy zapewni nam na przełomie października i listopada wysokie temperatury.

Średnia temperatura powietrza w okresie od 19.10.2020 do 29.10.2020 wyniesie od 10°C do 12°C. Najcieplej będzie w tym czasie na zachodzie i południowym-zachodzie.

Prognoza średniej wartości ciśnienia na najbliższe 10 dni ukazuje nam, że przeważający obszar Polski często znajdzie się pod wpływem wyżu rozciągającego się znad Atlantyku nad Rosję. Centrum wyżu znajdzie się w tym czasie przeważnie na wschód od RP. Najczęściej padać ma w tym czasie na północy kraju.

Wartości będą wysokie jak na październik. Okresami temperatura przekroczy w 3 dekadzie miesiąca 20°C.

Przymrozki, ale krótkotrwałe w godzinach nocnych i porannych są możliwe na północnym-wschodzie oraz na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej.

Według modelu CFS często nasz kraj w listopadzie znajdzie się pod wpływem niżów znad Atlantyku. Dlatego opady będą w normie, bądź powyżej normy wieloletniej. Wschód kraju częściej znajdzie się w zasięgu wyżu znad Europy Wschodniej.

Temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Często docierać będą przy omawianym wcześniej rozkładzie ciśnienia masy powietrza z południa Europy. Poszczególne tygodnie mogą być chłodniejsze z okresowymi napływami z północy, a nawet opadami śniegu, lecz nadejście śnieżnej i mroźnej zimy nie powinniśmy się spodziewać w listopadzie przy aktywnej cyrkulacji zachodniej.

Okresami możliwe są okresy chłodne, ale przeważnie temperatura będzie powyżej normy termicznej dla listopada. Atlantyk może mieć bardzo duży wpływ na pogodę w naszej części Europy w 11 miesiącu roku. Okresami znajdziemy się w zasięgu wyżów, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Możliwe są tzw. zgniłe antycyklony z nieprzyjemnymi chmurami niskimi, mgłami.