Ośrodki wysokiego ciśnienia coraz śmielej wpływają na pogodę w Europie. Obecne ułożenie środków barycznych nad naszym kontynentem powoduje, że z północy kontynentu, przez Europę Centralną, częściowo zachodnią, aż na południe kontynentu obserwujemy napływ mas powietrza z północnego zachodu. Cyrkulacja strefowa wpływa na pogodę w północnej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego.

Rozkład wyżów KEYWAN I oraz KEYWAN II powoduje, że duży obszar naszego kontynentu znalazł się po wpływem bardzo chłodnych mas powietrza z północnego-zachodu. Obszar oddziaływania chłodnego powietrza widać doskonale na mapach temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa.

Silny mróz w Europe 1 kwietnia
Obszar chłodnych mas powietrza z północy idealnie pokrywa się z regionami, w których do czynienia mamy z mrozem. Poniżej mapa temperatury w Europie na godzinę 7 rano. Widzimy tu strefę silnych mrozów rozciągającą się od Polski południowej, przez Czechy, południe Niemiec, Węgry po Ukrainę, Rumunię i Bałkany. W wielu miejscach termometry dziś rano (już po wschodzie słońca) wskazywały dwucyfrowe wartości mrozu.

W chłodnej, chwiejnej masie powietrza, która spłynęła do Europy rozwijają się podczas dnia komórki konwekcyjne. Przynoszą one krótkotrwałe, lecz bardzo intensywne opady śniegu. Śnieg pada w wielu regionach Europy. Biorąc pod uwagę, że mamy początek kwietnia i mając w pamięci jak ciepła była zima, poniższy widok jest naprawdę niecodzienny.
Atak zimy na południu. Występują burze
Zdjęcie to zostało wykonane w dniu wczorajszym w Portugalii. Tam jak widać również pada śnieg. Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się na południu kontynentu. Tam gdzie chłodne powietrze wypiera cieplejsze masy powietrza, spodziewamy się nawet burz śnieżnych. W chwili obecnej w Europie grzmi na południu, w Grecji, Włoszech, czy Hiszpanii. W dzień burz pojawić się może więcej.

Sytuacja baryczna, podczas której dochodzi do silnego spływu chłodu na południe potrwa jeszcze kilka dni. Jako ciekawostkę możemy podać, że już od jutra w Skandynawii dojdzie do spadków temperatury nawet poniżej -20 stopni Celsjusza. Dodatkowo, na skutek oddziaływania niżu OLIVIA w Skandynawii intensywnie padał będzie śnieg. Naszej części Europy, aż taki atak zimy nie grozi, jednak dwucyfrowe mrozy niestety mogą powodować szkody w rolnictwie.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie