Pogoda. Atak zimy. Uderzenie chłodu w Europę. Mróz i śnieg nawet na Bałkanach. Występują burze

Ośrodki wysokiego ciśnienia coraz śmielej wpływają na pogodę w Europie. Obecne ułożenie środków barycznych nad naszym kontynentem powoduje, że z północy kontynentu, przez Europę Centralną, częściowo zachodnią, aż na południe kontynentu obserwujemy napływ mas powietrza z północnego zachodu. Cyrkulacja strefowa wpływa na pogodę w północnej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego.

Rozkład wyżów KEYWAN I oraz KEYWAN II powoduje, że duży obszar naszego kontynentu znalazł się po wpływem bardzo chłodnych mas powietrza z północnego-zachodu. Obszar oddziaływania chłodnego powietrza widać doskonale na mapach temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa.

Silny mróz w Europe 1 kwietnia

Obszar chłodnych mas powietrza z północy idealnie pokrywa się z regionami, w których do czynienia mamy z mrozem. Poniżej mapa temperatury w Europie na godzinę 7 rano. Widzimy tu strefę silnych mrozów rozciągającą się od Polski południowej, przez Czechy, południe Niemiec, Węgry po Ukrainę, Rumunię i Bałkany. W wielu miejscach termometry dziś rano (już po wschodzie słońca) wskazywały dwucyfrowe wartości mrozu.

W chłodnej, chwiejnej masie powietrza, która spłynęła do Europy rozwijają się podczas dnia komórki konwekcyjne. Przynoszą one krótkotrwałe, lecz bardzo intensywne opady śniegu. Śnieg pada w wielu regionach Europy. Biorąc pod uwagę, że mamy początek kwietnia i mając w pamięci jak ciepła była zima, poniższy widok jest naprawdę niecodzienny.

Springtime winter weather, also in Guarda, Portugal today.Thanks to Piedade Luisa Pinho for the report. Posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Wtorek, 31 marca 2020

Atak zimy na południu. Występują burze

Zdjęcie to zostało wykonane w dniu wczorajszym w Portugalii. Tam jak widać również pada śnieg. Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się na południu kontynentu. Tam gdzie chłodne powietrze wypiera cieplejsze masy powietrza, spodziewamy się nawet burz śnieżnych. W chwili obecnej w Europie grzmi na południu, w Grecji, Włoszech, czy Hiszpanii. W dzień burz pojawić się może więcej.

Sytuacja baryczna, podczas której dochodzi do silnego spływu chłodu na południe potrwa jeszcze kilka dni. Jako ciekawostkę możemy podać, że już od jutra w Skandynawii dojdzie do spadków temperatury nawet poniżej -20 stopni Celsjusza. Dodatkowo, na skutek oddziaływania niżu OLIVIA w Skandynawii intensywnie padał będzie śnieg. Naszej części Europy, aż taki atak zimy nie grozi, jednak dwucyfrowe mrozy niestety mogą powodować szkody w rolnictwie.