Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Atak zimy w Polsce. Rośnie zagrożenie lawinowe w Tatrach. Odradzamy górskie wycieczkiPolska dostaje się pod wpływ chłodnych, wilgotnych i chwiejnych mas powietrza z północy kontynentu. Dodatkowo na południu i wschodzie Polski panują temperatury, które pozwalają na utrzymywanie się pokrywy śnieżnej. Taki rodzaj pogody prowadzi do dużych przyrostów pokrywy śnieżnej w Tatrach.

W górach zalega kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Najbliższe kilkadziesiąt godzin przyniesie jeszcze więcej śniegu. W górach i na południu Polski przelotne opady śniegu prognozowane są na cały nadchodzący weekend. Wysoko w górach opady śniegu mogą być intensywne.

Śniegu przybywa dość szybko i gwałtownie. Pokrywa śnieżna, która zalega w górach nie powstawała od wielu tygodni. Śnieg nie jest zbity i jednolity. jego struktura nie jest zwarta. Wszystko to prowadzi do wysokiego zagrożenia lawinowego.

TOPR ostrzega. W Tatrach wydany został drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jest to alert uogólniony do całych Tatr. Są w górach miejsca, gdzie zagrożenie lawinowe jest z pewnością jeszcze wyższe.

Sytuacji nie poprawi wiatr. Podczas nadchodzącej nocy w górach wiało będzie z siłą dochodzącą nawet do 100 km/h. Taki wiatr dodatkowo podnosi ryzyko osuwania się lawin.

Wiemy, że w Tatrach w związku ze Świętami oraz nadchodzącym Nowym Rokiem jest mnóstwo turystów z całej Polski. W związku z tym stanowczo odradzamy wycieczki w wyższe partie gór. Lawina zawsze stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk