Pogoda. „Atak zimy” w Sylwestra i Nowy Rok. Nawet 20 cm śniegu na południowym-wschodzie Polski

W ostatni dzień roku Polska pozostanie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia związanym z niżem znad Jutlandii. Na wschodzie i południowym-wschodzie zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego i przemieszczającego się wzdłuż frontu niewielkiego niżu o imieniu „KIRA”.

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.12.2020, 12 UTC

Na przeważającym obszarze Polski, 31 grudnia 2020 przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Jedynie na zachodzie i południowym-zachodzie prognozowane są rozpogodzenia i chwile ze słońcem.

Opady atmosferyczne wystąpią głównie na Podkarpaciu, jak i też w Małopolsce oraz na Lubelszczyźnie. Przeważnie będzie to deszcz, ale na obszarach wyżej wyniesionych możliwy deszczu ze śniegiem i śnieg. Niewielki deszcz możliwy jest też na północnym-zachodzie. Temperatura maksymalna przeważającym obszarze wyniesie od 1°C do 3°C,  najcieplej, około 4°C, będzie na południowym zachodzie i południowym wschodzie, a na Podhalu -1°C. Będzie wiał słaby wiatr, co sprzyjać będzie miejscami wystąpieniu mgieł, zwłaszcza przed południem i ponownie wieczorem oraz w nocy.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia, 31 grudnia 2020 dla Polski według ECMWF.

Od południowego-wschodu na północny-zachód rozprzestrzeniać będzie się strefa opadów atmosferycznym o natężeniu słabym i umiarkowanym.

W nocy z 31 grudnia 2020 na 1 stycznia 2021 na południowym-wschodzie i wschodzie występować mają opady atmosferyczne. Będzie to przeważnie deszcz, który miejscami na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie może przejść w opady mieszane, jak i też sam śnieg, tworząc pokrywę śnieżną. Największy przyrost pokrywy śnieżnej jest prognozowany na obszarach podgórskich. Na pozostałym obszarze Polski opady atmosferyczne nie powinny wystąpić, lecz duża wilgotność powietrza i słaby wiatr sprzyjać ma formowaniu się zamgleń oraz mgieł, które mogą stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym. Najcieplej będzie na południowym wschodzie: do 1°C, nad morzem około 0°C, na pozostałym obszarze temperatura minimalna wyniesie od -5°C do -1°C. Wiatr będzie słaby.

Prognoza zachmurzenia, opadów i mgieł dla Polski.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej w pierwszy dzień 2021 roku. Niewykluczone, że większa pokrywa śnieżna utworzy się na obszarze woj. lubelskiego, a ponad 20 cm śniegu zalegać będzie w Bieszczadach. Miejscami krajobrazy w Nowy Rok zabielą się na zachodzie i północnym-zachodzie i północy.

W Nowy Rok opady atmosferyczne występować mają początkowo na południowym-wschodzie i wschodzie kraju. Do godzin południowych w tym rejonie kraju powinny zaniknąć Będzie to zarówno deszcz, jak i też deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Na drogach może być ślisko.

Zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. Jedynie na krańcach południowych możliwe są rozpogodzenia. Kolejnym obszarem, gdzie możliwy jest śnieg, jak i też deszcz ze śniegiem, to zachód i północny-zachód Polski. Temperatura maksymalna od -1°C do 4°C. Wiatr nadal słaby. Miejscami przez cały dzień utrzymają się mgły i zamglenia.

Prognoza temperatury powietrza na pierwszy dzień nowego roku.