Pogoda. Ataku zimy i mrozów nie widać w prognozach dla Polski. Niewykluczone burze

Pogoda. Ataku zimy i mrozów nie widać w prognozach dla Polski. Niewykluczone burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w kolejnych tygodniach w naszej części Europy.

Mamy bardzo ciepły okres synoptyczny. Zawdzięczamy to aktywnej cyrkulacji strefowej. Napływa do Polski bardzo ciepłe powietrze z południa i południowego-zachodu Europy.

Prognozowane odchylenie temperatury powietrza na dzień 22.10.2020 na wysokości 850 hPa i 2 m n.p.g. Miejscami anomalia sięgnie aż 8°C/13°C względem okresu referencyjnego 1981-2010.

Termometry miejscami pokażą aż 19°C/20°C. Najcieplej będzie na południowym-zachodzie i zachodzie.

W piątek najwyższa anomalia panować będzie w centrum, na południu oraz wschodzie Polski. W całym kraju będą to jednak wartości powyżej normy wieloletniej.

W piątek nieco ochłodzi się na obszarze Polski.

Sobota przynosić będzie w dalszym ciągu wysokie temperatury na obszarze Polski.

W najbliższych 10 dniach prognozowane jest duże odchylenie temperatury od normy wieloletniej na obszarze Polski. Średnia anomalia wyniesie nawet 5°C względem okresu referencyjnego 1979-2000.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 10°C do 12°C i będzie wyższa o średnio 5°C od normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010.

Nocami na obszarze Polski nie prognozuje się przymrozków. Wartości będą przeważnie jednocyfrowe, ale nie ujemne.

Najwyższe wartości zostaną zanotowane w czwartek, 22 października. Miejscami temperatura osiągnie 20°C.

W perspektywie najbliższych 10 dni Polska znajdzie się pomiędzy rozległym wałem wysokiego ciśnienia rozciągającym się od Azorów aż po Rosję a niżami ulokowanymi nad północnym oraz wschodnim Atlantykiem oraz Europą Zachodnią. Taki rozkład pola ciśnienia warunkować będzie napływ ciepłych mas powietrza do naszej części Europy. Przeważnie z południa i południowego-zachodu. Dokuczać może nam okresami silniejszy wiatr spowodowany dużym gradientem ciśnienia.

Do końca października padać ma najwięcej na północy i miejscami zachodzie Polski. Opadów będzie mniej niż w poprzednich dekadach miesiąca.

Również model CFS prognozuje dużą anomalię temperatury w okresie od 22.10.2020 do 28.10.2020 na obszarze Polski.

Również przełom października i listopada przyniesie wysokie wartości na termometrach. Nie jest prognozowany atak zimy ani przymrozki i mrozy w naszej części Europy.

Również przełom 1 i 2 dekady listopada nie przyniesie najprawdopodobniej silnego ochłodzenia w naszej części Europy.

W okresie od 11.11.2020 do 18.11.2020 nie widać istotnego ochłodzenia. Przeważnie na termometrach będą to wartości powyżej normy.

Niewykluczone, że w listopadzie na obszarze Polski wystąpią lokalne burze.