Pogoda. Bardzo ciepła noc w Polsce. Burze mogą wystąpić w większości regionów

Niedziela minęło pod znakiem gorące, wilgotnej aury. Na południu kraju nadal intensywnie padał dziś deszcz i sytuacja hydrologiczna w tej części kraju robi się naprawdę nieciekawa. W pozostałej części przez większą część dnia było spokojnie. Burze, jeśli występowały to przynajmniej do późnego popołudnia (w czasie, gdy piszę tą prognozę) nie niosły ze sobą tak groźnych zjawisk pogodowych jak w sobotę.

To jednak nie koniec doby, a więc i zagrożeń związanych z burzami w Polsce. Przypominamy, że burze występowały będą w Polsce również w pierwszej części nocy i lokalnie mogą one nieść groźne zjawiska pogodowe. W pierwszej części nocy burze przynosić mogą opady gradu, nawalnego deszczu. Burze mogą być lokalnie bardzo aktywne elektrycznie co niosło będzie zagrożenia pożarów związanych z uderzeniami pioruna.

Prognoza burzowa na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

Powyższa mapa przedstawia obszar z ostrzeżeniami przed burzami na noc z niedzieli na poniedziałek. Warto zaznaczyć, że z każdą godziną z zachodu na wschód przemieszczał się będzie front atmosferyczny wzmagając potencjał na powstawanie zjawisk burzowych, zwłaszcza na zbieżności wiatru dolnego, która poprzedza front.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Noc z soboty na niedzielę przyniesie wysokie temperatury w Polsce. Najchłodniej na Suwalszczyźnie gdzie termometry wskażą 14 stopni powyżej zera. Bardzo wysokie temperatury w nocy panowały będą w centrum i na wschodzie kraju. Tutaj słupki rtęci nie spadną poniżej 20 kresek. Oznacza to, że lokalnie będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem tak zwanej nocy tropikalnej.

Modele numeryczne przewidują, że w drugiej części nocy do Polski zachodniej wkroczy strefa opadów deszczu związana z frontem atmosferycznym i falą na froncie. Strefa ta do rana dotrzeć może do regionów centralnych kraju. W dniu jutrzejszym front przyniesie bardzo groźną pogodę na południu wschodzie kraju.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ