Pogoda. Bardzo ciepły dzień. Wichura na Bałtyku. Nawet 25 stopni. Burze na południu. Prognoza pogody dla Europy

Europa w środę 18 marca dzieli się w pogodzie na dwie części. Na północny kontynentu szaleją niże atmosferyczne. Południe to z kolei dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia zapewniających słoneczną i bardzo ciepłą pogodę.

Na południu Europy dominują INGOLF i HELGE, dwa wyże, które zablokowały od wielu dni strefową cyrkulację pogody w Europie Centralnej, Południowej i Zachodniej. W tych regionach panowała będzie dziś piękna, słoneczna pogoda. Temperatura w wielu miejscach przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Najcieplej w dniu dzisiejszym będzie na południu Hiszpanii i Portugalii. Tam termometry wskażą nawet 25 stopni powyżej zera. Do upału brakuje tylko kilku stopni Celsjusza. Pozostałe regiony Europy Południowej to temperatury w okolicach 20 stopni ciepła. Równie ciepło w Europie Centralnej. Od 16 do 18 stopni od Francji, przez Niemcy, Czechy po Polskę. Również powyżej 10 stopni odnotujemy w Europie Wschodniej i na południu Skandynawii. Najchłodniejszym miejscem w Europie będzie daleko północ, ale tam również bez mrozu, 2 stopnie powyżej zera.

Bardzo dobra, słoneczna i letnia aura panuje na południu Europy. Nieco gorzej jest na północy, gdzie na pogodę wpływają niże atmosferyczne JASMIN i KARAKET. Dość intensywne opady deszczu występują dziś w pasie od Wielkiej Brytanii po Bałtyk. W tym pasie mocno wiał będzie wiatr. Na Bałtyku sztorm. Prędkość wiatru przekroczy tam dziś 100 km/h.

W Europie południowo-zachodniej i częściowo zachodniej wystąpić dziś mogą burze. Nie będą to burze silne. Zjawiska konwekcyjne będą miały rozproszony charakter. Burze nie będą trwały długo i nie będą niosły ze sobą groźnych zjawisk atmosferycznych.