Prawdopodobieństwo wystąpienia burz było dziś na niskim poziomie. Występuje podział na gorący zachód i chłodny wschód. Przeważający obszar kraju znajduje się w zasięgu wyżu. Tylko krańce wschodnie są pod wpływem zatoki niżowej znad Rosji. W środkowej troposferze występuje wyraźny napływ chłodniejszego powietrza, co prowadzi do występowania niestabilności i rozwoju chmur Cumulonimbus na krańcach wschodnich.


Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze woj. lubelskiego.

Rozwój chmur Cb jest widoczny na krańcach wschodnich na zdjęciach satelitarnych za ostatnie 2 godziny.

Dane radarowe wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi z godziny 17;40 na obszarze Polski wschodniej i nad zachodnią Ukrainą.

Są to na ogół pojedyncze komórki z przejściowo silnymi opadami deszczu. Wysokość opadów deszczu sięgać może 5-10 mm. Porywy wiatru sięgać mogą 60 km/h, możliwy jest też drobny grad. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować a burze zanikną.
Najnowsza prognoza burzowa ważna do godziny 20 w sobotę według IMGW-PIB.

POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC