14 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Silna burza nad Polską. Możliwy grad, nawalne opady deszczu i groźny wiatr. Gdzie jest burza 1.05.2021?

Pogoda. Burze w czerwcu 2021

Pogoda. W pierwszy dzień maja Polska znajduje się w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, który rozdziela chłodniejsze powietrze na północy. Od cieplejszego, polarnego morskiego, które zalega na południu. W strefie frontowej obserwuje się występowanie na ogół słabych opadów deszczu (Szczególnie obszar od południowego zachodu, przez centrum, po wschód), natomiast po cieplejszej stronie frontu (krańce południowo-wschodnie), występują dziś warunki do rozwoju burz.

Dogodne warunki do rozwoju burz na południowym-wschodzie

Sprzyja temu duża wilgotność w przypowierzchniowej warstwie powietrza oraz spory pionowy gradient temperatury, jak i też wspomaganie orograficzne. Faktyczna niestabilność jest zależna stanu zachmurzenia po południu, ale przy wzroście temperatury do około 19°C, 20°C, ML CAPE energia dostępna drogą konwekcyjną wynosi około 600-800 J/kg. Mając na uwadze silniejszy przepływ powietrza w strefie frontu (zwłaszcza w górnej połowie troposfery: ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km do 15-20 m/s, 0-3 km do 15 m/s. Prowadzi to do rozwoju dobrze zorganizowanych burz, którym towarzyszą opady deszczu do 20-25 mm (o natężeniu do 10-15 mm/10 min), porywy wiatru do około 75 km/h i grad do 2-3 cm.

Sobota z dużym i całkowitym zachmurzeniem w Polsce

Największą aktywność burzową zaobserwowano dziś na południowym-wschodzie kraju. Dogodne warunki do rozwoju głębokiej wilgotnej konwekcji występują w tej części Polski, co bardzo dobrze widzimy na zdjęciach satelitarnych. Na pozostałym obszarze panuje na ogół zachmurzenie duże i całkowite. Większe przejaśniania, a nawet rozpogodzenia występują na Pomorzu.

Pogoda. Burze w Polsce

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu 120 minut na obszarze Polski południowo-wschodniej. W kolejnych godzinach obserwowany będzie stopniowy spadek aktywności burzowej. Szczególnie po zachodzie słońca, gdy atmosfera zacznie się stabilizować.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 12 godzin. Widzimy, że w sobotę burze wystąpiły tylko na południowym-wschodzie kraju. W kolejnych godzinach pewna aktywność burzowa może zostać utrzymana w Bieszczadach.

Pogoda. Burze w Polsce

Dane radarowe z godziny 18:30 czasu lokalnego wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi z sieci Blitzortung.

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. Niebezpieczne burze na południowym-wschodzie

Trwają poszukiwania mężczyzny, który wpadł do rzeki Tabor w Króliku Polskim w okolicy ul. Zielonej. Poziom rzeki jest bardzo wysoki, po obfitych opadach deszczu i burzach, które przeszły chwilę wcześniej. Na miejscu pracuje kilkudziesięciu strażaków i policjantów. Na miejsce jadą też nurkowie – informuje portal Krosno112.pl

Położenie burz