16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Groźne burze gradowe pojawią się 13 maja 2021 nad Polską. Silny wiatr i ryzyko zalań

Pogoda. Burze w maju 2021

Pogoda. W czwartek Polska znajduje się w polu obniżonego ciśnienia. Zaznaczy się wpływ ośrodka niskiego ciśnienia “KAI” przemieszczającego się z południa na północ. Obecną są również fronty atmosferyczne. Ciśnienie będzie powoli spadać. Pozostajemy w dość ciepłej i wilgotnej oraz chwiejnej masie powietrza z południa.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.05.2021, 12 UTC

Front nad Polską i niż

Pogoda. Liczne burze w czwartek znów nad Polską

W naszej części Europy będą panowały dziś miejscami dogodne warunki do rozwoju głębokiej wilgotnej konwekcji.. W czwartek znajdziemy się w zasięgu niżu, jakiego ośrodek znajdzie się w okolicach Ziemi Łódzkiej i Śląska. Na południu i zachodzie zaznaczą się strefy frontów atmosferycznych, ale obecne będą również linie zbieżności. Burze będą się rozwijały zarówno na linii zbieżności, jak i na dynamicznym wymuszaniu orograficznym w górach – poinformowali synoptycy IMGW.

Miejscami burze możliwe będą również w strefach frontów. Wartości energii CAPE prognozowane przez modele bardzo różnią się między sobą, od niewielkich ilości sugerowanych przez GFS do 800 J/kg do 1600 J/kg prognozowanych przez ALARO. Różnice wynikają z bardzo odmiennej prognozy temperatury maksymalnej i temperatury punktu rosy.

Tym niemniej z uwagi na nadal podwyższoną zawartość wilgoci i powolny przepływ w środkowej troposferze. Podczas burz mogą pojawiać się skumulowane opady deszczu do około 30 mm, na ogół jednak nie powinny przekraczać 20 mm. Do konwekcyjnych opadów deszczu mogą dokładać się opady jednostajne związane ze strefą frontu ciepłego w południowej części kraju. Niestabilność atmosfery również będzie na ogół słaba, LI do -3°C a pionowy gradient termiczny do 0,6°C lokalnie 0,7°C /100m. Ścinanie wiatru będzie niewielkie, w warstwie 0-6 km około 5-10 m/s. Co sugeruje raczej rozwój pojedynczych komórek burzowych, lokalnie układających się w sposób liniowy i krótką ich żywotność. Burze dziś mogą być obecne już od godzin porannych,. Większa aktywność w drugiej części dnia, miejscami utrzymają się do godzin nocnych – informuje IMGW-PIB.

Pogoda. Mapy z prognozą burz od IMGW

Prognoza burz na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza burz na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze w kraju

Bieżące położenie opadów i lokalnych burz