Pogoda. Burze powodujące podtopienia występują na południowym-wschodzie. Gdzie jest burza 19.07.2021?

Pogoda. W poniedziałek Polska jest na skraju wyżu znad Wysp Brytyjskich. Jedynie południowym wschodzie zaznacza się jeszcze strefa pofalowanego frontu chłodnego. W tym samym czasie na północy kraju pojawiła się płytka zatoka niżowa z kolejnym frontem chłodnym.

Dzisiaj zjawiska burzowe występują tylko na południowym-wschodzie Polski. Największe nagromadzenie wilgoci jest obserwowane w obrębie pofalowanego frontu atmosferycznego.

W zasięgu frontu atmosferycznego występują duże nagromadzenie wilgoci. Przepływ mas powietrza jest w dalszym ciągu słaby, dlatego burze burze przemieszczają się wolna, a miejscami są nawet o charakterze stacjonarnym. Podstawowym zagrożeniem ze strony poniedziałkowych burz okazują się intensywne opady konwekcyjne spowodowane wysoką zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, godzina 15:10 w poniedziałek

Informacje z sieci detektorów wyładowań atmosferycznych za okres 12:45 do 14:45 według niemieckiej sieci detektorów

Pogoda.

Podczas burz możliwa akumulacja opadów do 20-40 mm, a gdzieniegdzie na skutek przechodzenia kilku komórek burzowych do 70-90 mm. Najgroźniejsze burze występują na Podkarpaciu, gdzie kluczowe na obszarach podgórskich i górskich okazuje się orograficzne wymuszanie. Istotny jest również wiatr anabatyczny nasilający, zwłaszcza na obszarach podgórskich i górskich, konwekcyjne opady

Są to na ogól klastry wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. Najczęściej na danych z radarów meteorologicznych dostrzegamy izolowane komórki burzowe. Podczas burz możliwe są porywy wiatru do 70-90 km/h. Punktowo drobny grad.

Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz, 19 lipca 2021

Pogoda. Zagrożeniem są ulewne opady deszczu

Szczytowa aktywność burzowa przypada na drugą część dnia. Późnym popołudniem chmury burzowe odsuną się nad Ukrainę. Niskie prawdopodobieństwo burz jest dzisiaj w okolicach Zatoki Gdańskiej. Napływa nad ten obszar chłodniejsza i wilgotna masa polarno morska. Po dziennym nagrzaniu wzrośnie pionowy gradient temperatury, skutkując rozwojem niestabilności powietrza. Hamowanie pionowych ruchów konwekcyjnych może wystąpić z powodu obecności warstw inwersyjnych w środkowej i górnej troposferze. Na tym obszarze chmury burzowe, jeśli powstaną, nie będą intensywne.

Pogoda. Komunikat IMGW-PIB, 19.07.2021, 15:11

Wielokomórkowa struktura burzowa nadal utrzymuje się na południu i wschodzie Podkarpacia, dlatego w tym rejonie jest nadal bardzo niebezpiecznie. Opady deszczu towarzyszące burzom lokalnie są ekstremalnie silne. Na stacji Wisłok Wielki w ciągu jednej godziny spadło ponad 40 mm deszczu, co spowodowało ogólną, zmierzoną sumę opadów w tym miejscu ok 50 mm, a na stacji Szczawno suma opadów od rana wyniosła ponad 40 mm. Niestety w pozostałych burzach, w rejonie Rzeszowa, Ustrzyk i Przemyśla również są burze z nawalnymi opadami deszczu o natężeniu 10 mm/10 min. Jak już wspominano we wcześniejszych komunikatach, burze te są niemal stacjonarne co przy tak intensywnym deszczu powoduje ogromną kumulację opadów i będzie prawdopodobnie skutkowało ponownymi wezbraniami rzek i strumieni oraz zalaniem pobliskich terenów. W najbliższym czasie natężenie opadów w burzach może się zwiększyć lub pozostanie na podobnym poziomie – informuje Burza-Alert-IMGW-PIB.

https://www.facebook.com/burzaalertimgw/posts/342699820769027

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ