Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Burze znów w czwartek nad Polską. Ulewy i drobny grad. Gdzie jest burza 20.05.2021?

Wiosenne burze

Pogoda. Nasza część Europy od dłuższego czasu znajduje się w chłodnej masie polarnej, która napływa z zachodu Starego Kontynentu. Powietrze napływające do Polski charakteryzuje się małą i umiarkowaną niestabilnością. Dzisiaj na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej wystąpią korzystne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Co doprowadzi do wystąpienia przelotnych opadów konwekcyjnych oraz wiosennych burz.

Pogoda. Słabe burze w czwartek nad Polską

Dzisiaj Polska jest w zasięgu klina wyżu znad Francji. Burze będą rozwijać się w związku z oddziaływaniem lokalnych strefy zbieżności wiatru dolnego oraz wspomagania na skalę synoptyczną górnej zatoki niżowej.

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 20.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Rozległa zatoka wypełniona chłodem nad Europą

Opisywana górna zatoka, która zalega m.in w naszej części Europy od wielu dni jest bardzo dobrze widoczna w środkowej i górnej troposferze. Stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą sprzyja rozwojowi konwekcji w chłodnej masie. Szczególnie w ciągu dnia na skutek nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej i największej różnicy temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Co prowadzi w konsekwencji do wystąpienia niestabilności powietrza.

Zatoka w środkowej troposferze

Pogoda. Gdzie możliwe są burze?

Konwekcja ma powstawać już od godzin przedpołudniowych. Burze będą występować w środowisku małego ścinania wiatru przez co należy się spodziewać, krótkotrwałych, izolowanych, słabych burz. Nie będą to struktury dobrze zorganizowane. Na ogół pojedyncze komórki burzowe, bądź niewielkie multikomórki.

Prognoza burz na czwartek (IMGW-PIB)

burze czwartkowe

Wiele wskazuje, że burze wystąpią w drugiej części na południowym zachodzie Polski. Szczególnie w rejonie Sudetów i Przedgórza Sudeckiego, gdzie mogą się rozwinąć 1-2 słabe klastry komórek. Niewykluczone, że pojedyncze, krótkotrwałe burze wystąpią również na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Pomorzu Zachodnim, Kujawach, Śląsku, w zachodniej części Beskidów i na Podhalu. Podczas burz może mocniej padać deszcz i pojawić się drobny grad (niska izoterma 0 °C). Wiatr osiągnie prędkość w porywach do ok. 55 km/h. Wieczorem zjawiska powinny zaniknąć na skutek zaniku operacji słonecznej – informuje Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognoza burz na czwartek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Pogoda. Burze w Polsce

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz