Pogoda. Dzisiaj Polska jest w zasięgu niżu znad Morza Północnego, w strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód frontu atmosferycznego, na którym zaznacza się zafalowanie. Napływać zaczyna chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie od zachodu rośnie.
Pogoda. Burze zmierzają na wschód, północny-wschód
Wielokomórkowa struktura konwekcja, która od godzin przedpołudniowych wędruje przez Polskę wkroczyła niedawno nad woj. łódzkie i mazowieckie. Zmierza w dalszym ciągu na wschód. Dane radarowe i informacje z sieci detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych wskazują, na występowanie opadów do 10-15 mm, jak i też miejscami drobnego gradu. Liczne komórki burzowe obserwujemy na Pomorzu. Burze jakiś czas temu wystąpiły w Wielkopolsce oraz Kujawach. Burze nad zachodnią Polską były i są niewielkich rozmiarów, ryzyko porywów wiatru powyżej 75 km/h było w pewnym stopniu ograniczone. Aczkolwiek warunki w troposferze utrzymują to zagrożenie. Kolejne komórki konwekcyjne wkraczają znad Niemiec w kierunku Polski. Szanse na burze pozostają, choć będą stopniowo coraz mniejsze. W kolejnych godzinach burze prawdopodobne są też na wschodzie kraju. Jednak ich natężenie powinno być słabe i umiarkowane.
Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)
Pogoda. Burze możliwe jeszcze w pierwszej części nocy, potem wyraźna stabilizacja troposfery
Wiele wskazuje, że burze mogą utrzymać się jeszcze w pierwszej części nocy, ale w drugiej części nocy atmosfera będzie już stabilna i nigdzie nie powinno już grzmieć. Początkowo burzom mogą towarzyszyć opady drobnego gradu, jak i też słaba/umiarkowana aktywność elektryczna. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe, miejscami struktury wielokomórkowe przyjmujące nawet formę liniową.
Pogoda. Za frontem przemieszcza się linia zbieżności, na której powstają burze
SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 22.05.2021, 18 UTC. Dostrzegamy, że front o godzinie 20 czasu lokalnego powinien znaleźć się na wschód od Polski. Co ważne jednak za frontem przemieszcza się linia zbieżności wiatru dolnego, co sprzyja rozwojowi kolejnych komórek burzowych. Niewykluczone, że korzystne warunki do wystąpienia burz wystąpi w najbliższych godzinach we wschodniej połowie kraju.
Utrzymana jest słaba i umiarkowana aktywność elektryczna
Wyładowania atmosferyczne odnotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych.
Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi odnotowanymi po godzinie 18 na obszarze Polski. Strefa burz przemieszcza się na wschód, północny-wschód.
Zerknijmy jeszcze na dane z profesjonalnej sieci Blids.de dla Polski. Widzimy, że miejscami pomimo niedużej chwiejności termodynamicznej burze są całkiem aktywne elektrycznie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC