Pogoda na noc 23/24 maja 2021. Zanikające burze, bez wysokich temperatur w Polsce

Pogoda. Podczas nadchodzącej nocy przeważający obszar Polski znajdzie się pod wpływem wyżu z centrum nad Bałkanami. Od zachodu jednak zbliżać ma się zatoka niżu atlantyckiego. Ciśnienie atmosferyczne początkowo będzie rosnąć. Napływać ma chłodna, a można nawet rzecz umiarkowanie ciepła masa powietrza jak na maj do naszej części Europy.

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 24.05.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia na 24 maja 2021.

Pogoda. Burze wystąpiły dziś w wielu regionach, pojawiły się leje kondensacyjne

Dobiega końca burzowy dzień. Lokalnie burze wystąpiły dziś na zachodzie, południu, centrum i północy oraz północnym-wschodzie. Nie grzmiało tylko w województwie lubelskim od godzin porannych. Burze były na ogół słabe i umiarkowane. Należy wspomnieć, że w zaobserwowano w Polsce dziś leje kondensacyjne u podstawy chmur Cumulonimbus. Dwa takie zjawiska były obserwowane jednocześnie w rejonie Głubczyc (woj. opolskie).

https://www.facebook.com/twojeglubczyce/photos/pcb.2142971605842765/2142971362509456
https://www.facebook.com/twojeglubczyce/photos/pcb.2142971605842765/2142971449176114

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych w ciągu ostatnich 12 godzin na obszarze Polski

Pogoda. Burze w Polsce

Po godzinie 20 grzmi na Podlasiu i Warmii oraz Mazurach, jak i też miejscami Mazowszu

Po godzinie 20 w niedzielę obserwujemy burze nad wschodnią częścią Mazowsza. Grzmi także na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Burze wykazują się podwyższoną aktywnością elektryczną, a miejscami mogą towarzyszyć im opady drobnego gradu.

Informacje z sieci detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych według niemieckich detektorów wyładowań atmosferycznych.

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. Rozbudowa klina wyżowego przyniesie poprawę aury i zanik opadów

W pierwszej części nocy mogą jeszcze miejscami występować burze. Szczególnie w centrum oraz na północnym-wschodzie. Wiele wskazuje, że w drugiej części nocy opady konwekcyjne i wielkoskalowe zanikną. Zachmurzenie ma być na ogół małe i umiarkowane w omawianym okresie. Najpóźniej przestanie padać we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Nad ranem lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 400 m

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów dla Polski na godzinę 20 czasu lokalnego według ECMWF

Pogoda. Opady  w kraju.

Wyliczane ciśnienie, opady i zachmurzenia na godzinę 23 czasu lokalnego w niedzielę według ECMWF

Opady na wschód.

W drugiej części nocy opady powinny wycofać się poza nasze wschodnie granice państwowe, na co wskazują m.in prognozy modelu europejskiego.

Opady poza Polską

Wieczorem burze powinny szybko słabnąć. Niemniej późny już zachód słońca może jeszcze sprzyjać nieco dłuższemu utrzymywaniu się burz, zwłaszcza bardziej zorganizowanym układom wielokomórkowych. Powietrze w środkowej troposferze pozostanie niestabilne, zmniejszanie się niestabilności w warstwie przypowierzchniowej zmniejszy ryzyko wystąpienia silniejszych zjawisk. Największe prawdopodobieństwo burz będzie na wschodzie i północnym wschodzie, na pozostałym obszarze powinny dominować stopniowo słabnące komórki z co najwyżej nielicznymi wyładowaniami.
Niskie ryzyko burz w godzinach wieczornych wystąpi w rejonie Bieszczad. Silniejszym burzom towarzyszyć będą porywy wiatru do 70 km/h, opady do 10 mm i grad poniżej 1 cm – informuje IMGW-PIB.

POLRAD wskazuje na występowanie opadów konwekcyjnych i wielkoskalowych

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD udostępnione po godzinie 20 wskazują, że na południowym-wschodzie są to na ogół opady wielkoskalowe. Na pozostałym obszarze słabnące opady o charakterze konwekcyjnym. W kolejnych godzinach opady mają zanikać. W drugiej części nocy troposfera powinna być już stabilna. Stabilizacje pogody przyniesie przejściowa rozbudowa klina wyżu znad Bałkanów, skutkując rozwojem wyraźnych warstw inwersyjnych na różnych poziomach izobarycznych, skutkując hamowaniem pionowych ruchów konwekcyjnych. Ponadto w porze nocnej zanika istotny czynnik, czyli nagrzewanie przypowierzchniowej warstwy granicznej, co skutkuje zazwyczaj dużym pionowym gradientem temperatury pomiędzy dolną i środkową troposferą oraz rozwojem niestabilności powietrza w ciągu dnia.

Pogoda. Stabilna atmosfera

Najcieplej na wschodzie, najchłodniej na południu. Wiatr będzie na ogół słaby

Temperatura minimalna od 4°C miejscami na północy i południu, do 8°C na zachodzie i nad morzem; w obszarach podgórskich od 2°C do 4°C. W szczytowych partiach polskich mogą być to wartości niższe.

Niska temperatura w Polsce

Ze względu na niewielki poziomy gradient ciśnienia siła wiatru będzie niewielka. Silniej powieje w górach i na obszarach podgórskich. Najsilniejsze porywy modele prognozują w Tatrach oraz Bieszczadach do 50-60 km/h. Wiatr w kraju na ogół z zachodu, południowego-zachodu.

Wiatr w Polsce

Zanikające opady można śledzić tutaj

Źródło grafik: tropicaltidbits, comwxcharts.com, meteomodel.pl, blitzortung. blids.de, windy, ventusky.com