Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silne burze ponownie w niedzielę nad Polską. Ryzyko opadów gradu i ulewy. Gdzie jest burza 23 maja 2021?

Pogoda. Burza superkomórkowa

Pogoda. Dzisiaj nasza część Europy znajduje się w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Zaznaczy się w kolejnych godzinach strefa konwergencji wiatru dolnego. Co więcej miejscami uformować mogą się krótkotrwałe mini ośrodki niskiego ciśnienia. W godzinach wieczornych wkroczy od południa klin wysokiego ciśnienia związanego z wyżem z centrum nad Węgrami. Pozostaniemy w chłodnej i wilgotnej masie polarnej.

Pogoda. Kolejny dzień z silnymi burzami

Wiele wskazuje, że w niedzielę zjawiska burzowe są prawdopodobne na przeważającym obszarze Polski. Najgroźniejsze burze są prawdopodobne na obszarze od południowego zachodu, przez częściowo zachód i centrum (m.in. Wielkopolska, Kujawy, Mazowsze), po północny wschód (Warmia, Podlasie, Mazury, Suwalszczyzna). Chmury burzowe tworzyć mają się przede wszystkim w godzinach popołudniowych i wieczornych. Najgroźniejszym komórkom burzowym towarzyszyć będą silne porywy wiatru (do 70-80 km/h). Możliwe także krótkotrwałe ulewy (do 5-10/10 min, całkowita wysokość opadów do 15-20 mm), oraz opady drobnego gradu (miejscami obfite), a w niektórych przypadkach do 2 cm.

Niewielka wilgotność w przypowierzchniowej warstwie oraz niezbyt wysoki wzrost temperatury powietrza w ciągu dnia doprowadzą do rozwoju raczej niewielkiej chwiejności (ML CAPE do około 500 J/kg). Wartości ścinania wiatru będą umiarkowane do podwyższonych (do 15-20 m/s w warstwie 0-6 km). W całym pionowym profilu dominował będzie zachodni i południowo-zachodni kierunek wiatru. Jego prędkość na głównych poziomach ciśnieniowych sięgać będzie do około 15 m/s na 850 hPa i 20 m/s na 700 hPa.

Silne ulewy konwekcyjne i drobny, ale obfity grad

W warstwie przypowierzchniowej pole obniżonego ciśnienia z licznymi liniami zbieżności sprzyjać będzie rozwojowi miejscami licznej konwekcji. W tym rozproszonych burz w postaci wielokomórkowej. Powyższe warunki sprzyjać mogą również wystąpieniu izolowanych burz w postaci niewielkich i krótkotrwałych superkomórek. Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą punktowo silne porywy wiatru (na ogół poniżej 70 km/h. Możliwe przypadki porywów do 70-80 km/h). Wystąpią krótkotrwałe ulewy (do 5-10/10 min. Całkowita wysokość do 15-20 mm), oraz opady drobnego gradu (miejscami obfite), a w niektórych przypadkach do 2 cm. Największe prawdopodobieństwo burz wystąpi na obszarze od południowego zachodu, przez częściowo zachód i centrum (Wielkopolska, Kujawy), po północny wschód (Warmia, Podlasie, Mazury, Suwalszczyzna), z czego największe wartości CAPESHEAR są na północnym wschodzie i tutaj wystąpi ryzyko względnie najsilniejszych burz (do 60% prawdopodobieństwa osiągnięcia wcześniej opisanych maksimów) – informuje IMGW-PIB.

Spodziewany obszar burz na dzień (IMGW-PIB)

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

Prognoza burzowa Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od 23.05.2021 6 CEST do 24.05.2021 6 CEST.

Pogoda. Burzowa prognoza