Pogoda. Niszcząca burza bow echo może przejść przez Polskę. Wiatr powyżej 100 km/h, nawalne opady i gradobicia

Pogoda. W poniedziałek nad zachodnią część kraju nasunął się pofalowany front atmosferyczny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Z każdym dniem przesuwa się on coraz bardziej na wschód. Główna aktywność burzowa jest jednak obserwowana na wewnątrz wycinkowej strefie konwergencji wiatru, w obrębie, której tworzą się niże termiczne. Już w czwartek rozwinie się kolejna fala na froncie, która przekształci się mezoskalowy niż. Spowoduje ona wymianę gorącej, zwrotnikowej masy powietrza na chłodniejszą polarną. W piątek przeważający obszar Polski znajdzie się w chłodniejszej masie polarno morskiej. Jedynie krańce wschodnie mają być jeszcze w cieplejszym powietrzu, ale dużo zależeć będzie od położenia strefy frontowej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Silna burza wielokomórkowa

Ostatnie godziny z masą zwrotnikową w naszej części Europy

Powietrze zwrotnikowe w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zostanie wyparte z Polski. Wiele wskazuje, że rozwiną się silne zjawiska burzowe, a miejscami przybiorą one nawet formę niszczycielskich systemów burzowych.. Modele numeryczne w dalszym ciągu wprowadzają istotne korekty w prognozach numerycznych. Wiele wskazuje jednak, że najsilniejsze burze powstaną wzdłuż falującego frontu atmosferycznego i przed nim. Na obszarze od woj. opolskiego, Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia przez Ziemię Łódzką, Mazowsze, Lubelszczyznę, Podlasie i częściowo woj. warmińsko-mazurskie. Groźne burze mogą przejść również wschodniej części Dolnego Śląska, Wielkopolski i Kujaw. Zagrożone obszary mogą ulec jeszcze zmianie, zatem bardziej precyzyjne prognozy podamy w czwartek rano.

Już jutro w naszej części Europy mają wystąpić dogodne warunki do rozwoju silnych, miejscami ekstremalnie silnych zjawisk towarzyszących burzom. Energia dostępna drogą konwekcyjną będzie najwyższa od początku roku w przedziale od 2000 J/kg do 3600 J/kg. Co istotne obszar o tak dużej chwiejności ma się pokrywać z podwyższonymi wartościami wskaźnika SRH z warstwy 0-3 km, który z kolei może osiągnąć wartości powyżej 200 m2/s2. Pionowe ścinanie wiatru (DLS 0-6) z warstwy 0-6 km (SHEAR 0-6 km) osiągnie zaś 15-20 m/s. Wieczorem w czwartek energia dostępna drogą konwekcyjną nieznacznie spadnie. Jednak w związku z rozwojem niżu w naszej części Europy wzrośnie poziomy przepływ mas powietrza, jak i też pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru, skutkując dobrą organizacją konwekcji.

Informacja wstępna według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na 24.06.2021 i noc 24/25.06.2021. Opracowanie Dawid Stępczyński, Artur Surowiecki.

Pogoda. Burze w Polsce.

Na północnym-wschodzie burze w czwartek rozwijać mogą się od pierwszej części dnia. Szczególnie dobrze zorganizowana konwekcja może wystąpić w godzinach po południowych. Istnieje spore prawdopodobieństwo utworzenia się burz zawierających mezocyklon, czyli superkomórek burzowych. Mamy spore szanse na uformowanie się mezoskalowego układu konwekcyjnego. Nawet w formie liniowej.

Pogoda. Superkomórki burzowe z opadami dużego gradu powyżej 5 cm

W czwartek najwyższe wartości na termometrach zobaczymy na południu i wschodzie kraju. Wystąpi na tym obszarze silna operacja słoneczna, prognozowana jest duża akumulacja wilgoci, jak i też bardzo stromy pionowy gradient temperatury, skutkując wystąpieniem umiarkowane/dużej niestabilności. Prawdopodobnie już w drugiej części dnia skutek wspomagania ruchów konwekcyjnych dojdzie do powstawania dobrze zorganizowanej konwekcji. Istnieje spore prawdopodobieństwo uformowania się superkomórek burzowych, które wykazywać mogą się sporą aktywnością. Towarzyszyć mogą im opady gradu o średnicy do 5-7 cm. Istnieje ryzyko powstania lokalnych, mezocyklonicznych trąb powietrznych. Wpływ na rozwój dobrze zorganizowanej konwekcji ma mieć nasilony przepływ mas powietrza, podwyższone pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru.

Pogoda. Możliwy dobrze zorganizowany układ MCS z wbudowaną linią szkwału. Na radarach może pojawić się sygnatura bow echo

Groźnie wyglądają również prognozy dla południowo-zachodniej części naszego kraju. Prawdopodobnie nad obszarem Czech dojdzie do powstania rozległego systemu burzowego, który może przybrać formę dobrze zorganizowanej burzy wielokomórkowej, w obrębie, której występować będą również superkomórki. Niewykluczone, że na zobrazowaniach radarowych zobaczymy sygnaturę bow echo. Następnie może powstać długo żyjące derecho, którego głównym zagrożeniem mogą okazać się silne, punktowo niszczące porywy wiatru przekraczające 100 – 130 km/h. Na trasie dobrze zorganizowanego systemu spodziewamy się dużej aktywności elektrycznej, nawalnych opadów deszczu i opadów większego gradu. Szczególnie w sytuacji, gdy w obrębie MCS wbudowane będą burze superkomórkowe. Najwcześniej silna burza wielokomórkowa dotrze nad południową część. Groźna pogoda może utrzymać się również w nocy z czwartku na piątek. Groźna pogoda może objąć również w czwartek dzielnice centralne i wschodzie. Szczególnie w drugiej części dnia i wieczorem, ale miejscami silne burze przechodzić będą przez całą noc z czwartku na piątek.

Powtórka z 2017 roku jest raczej mało prawdopodobna. Przypomnijmy, wtedy obszar Polski przeszedł MCS z bow echo, który finalnie został sklasyfikowany jako derecho. Znaczne szkody w ciągu najbliższych 2 dni spowodowane burzami są jednak bardzo prawdopodobne, ale ich skala powinna być nieco mniejsza niż pamiętnego 11 sierpnia 2017.

Więcej o groźnym systemie burzowym z 2017 roku na poniższym nagraniu.

EDIT: 24.06.2021

Mapa burzowa na 24.06.2021 i noc 24/25.06.2021 dla Polski. Silne burze od godzin porannych przechodzą nad Polską i zmierzają na na wschód, północny-wschód.

Pogoda

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Opracowanie tekstu: Artur Surowiecki – Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska