Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Burze w chłodnej masie nad Polską. Prawdopodobny drobny grad i silny wiatr. Gdzie jest burza 26.05.2021?

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. Dzisiaj nad środkową częścią Europejskiego Obszaru Synoptycznego wpływ na aurę mają układy niskiego ciśnienia ulokowane w okolicach Morza Bałtyckiego. Nasz kraj pozostaje w bardzo chłodnej jak na końcówkę meteorologicznej wiosny masie powietrza polarnego morskiego. Powietrze to cechuje się występowaniem większej ilości wilgoci. Na skutek dziennego nagrzania dochodzi do występowania niestabilności, co prowadzi do rozwoju konwekcji. Dziś w ciągu dnia jedna z takich stref chwiejności znajduje się nad zachodnia, północną i środkową oraz północno-wschodnią częścią Polski. 

Pogoda. Chłodna masa powietrza, górna zatoka niżowa i krótkotrwałe burze

W środę jesteśmy w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Danii. Tylko początkowo południowe i wschodnie rejony kraju będą w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Wspomniany układ niżowy zaznacza się zarówno w dolnej jak i środkowej troposferze, na wysokości izobarycznej 500 hPa (5500 m.n.p.g). Co istotne wraz z niżem nasunęła się strefa frontu okluzji wewnątrz dość chłodnej i wilgotnej, polarnej morskiej masy powietrza. W środkowej troposferze dominuje górna zatoka niżowa, która wspomaga na skalę synoptyczną rozwój konwekcji.

Pogoda. Górna zatoka niżowa

Opady o charakterze konwekcyjnym do 5-10 mm i drobny grad z uwagi na nisko położoną izotermę zero

Dziś burze występują nad północno-zachodnią, północną i zachodnią oraz centralną, jak i też północno-wschodnią częścią kraju. a ogół słaba niestabilność w połączeniu ze ścinaniem wiatru w warstwie do 6 km wynoszącym około 10-15 m/s oraz obecność górnej zatoki niżowej to warunki sprzyjające dynamicznym wymuszeniom i rozwojowi krótkotrwałych burz. Chmury przemieszczają się z zachodu, południowego-zachodu na wschód, północny-wschód.

W czasie burz możliwe są porywy wiatru do 65 km/h, tylko punktowo do 70 km/h. Przelotny deszcz do 5-10 mm i niewielki grad.

Pogoda. Większe struktury wielokomorkowe i słaba oraz umiarkowana aktywność elektryczna

Struktury konwekcyjne lokalnie mogą łączyć się większe klastry, jak i też tworzą większe formacje przemieszczające się zgodnie z przepływem w środkowej i górnej troposferze. Warunki sprzyjać mogą porywom konwekcyjnym do około 70 km/h. Przeważnie nie przekraczają jednak 65 km/h.. Opady nie stanowią dziś istotnego zagrożenia, gdyż występuje niewielka zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza oraz umiarkowany przepływ mas powietrza. Chłodna masa powietrza i poziom zamarzania na wysokości 1600 m może skutkować z najsilniejszych komórek opadami drobnego gradu. Burze najbardziej liczne i najbardziej aktywne są południu, gdy po nagrzaniu przypowierzchniowej warstwy powietrza będzie najwięcej energii dostępnej drogą konwekcyjną, a pionowe prądy wstępujące z tego powodu najsilniejsze.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych w Polsce

Informacja z drugiej niemieckiej sieci detektorów wyładowań atmosferycznych. Wizualizowane są w tym przypadku tylko wyładowania doziemne.

Burze w Polsce

Na zdjęciach satelitarnych w spektrum widzialnym bardzo dobrze widzimy rozwój chmur burzowych Cumulonimbus. Najliczniejsze są one na północy, północnym-zachodzie. Grzmi również punktowo na zachodzie. Burze pojawiły się również na Mazowszu i Podlasiu. W kolejnych godzinach aktywność elektryczna powinna być utrzymana. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować na skutek słabnącej operacji słonecznej. W pierwszej części nocy burze powinny całkowicie zaniknąć, a pozostaną tylko słabnące rozproszone opady deszczu o charakterze konwekcyjnym.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD ukazują, gdzie występują opady konwekcyjne. Gdzieniegdzie może padać drobny grad. Dotyczy to głównie północnej części Polski.

Pogoda. Drobny grad i ulewy

Położenie burz można śledzić tutaj