Pogoda. Gwałtowne burze ponownie przejdą przez woj. lubelskie. Gradobicia, zalania i szkody wiatrowe. Gdzie jest burza 27.07.2021?

Pogoda. Dzisiaj Polska nadal będzie w zasięgu zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich z wtórnym ośrodkiem nad południowym Bałtykiem. We wschodniej połowie kraju zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego i poprzedzająca go strefa linia zbieżności wiatru. Do naszej części Starego Kontynentu w dalszym ciągu będzie napływała ciepła i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Obecność zatoki niżowej oraz strefa frontu atmosferycznego wraz z chwiejną i wilgotną masa powietrza będą korzystnym środowiskiem do rozwoju głębokiej konwekcji i lokalnych burz. Masa powietrza napływająca nad Polskę charakteryzować ma się znaczną niestabilnością. Co w połączeniu z mechanizmami wspomagającymi konwekcję prowadzić ma do rozwoju kolejnych burz. 

Sytuacja synoptyczna, 27.07.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

pogoda. sytuacja synoptyczna

Pogoda. Burzowa noc z poniedziałku na wtorek

W nocy z poniedziałku na wtorek utrzymywały się korzystne warunki do powstawania chmur burzowych w zwrotnikowej masie powietrza na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Jednak bliżej godzin porannych nad powiaty południowe i zachodnie wkroczył klaster wielokomórkowy charakteryzujący się wysoką aktywnością elektryczną. Przemieścił się on w głąb regionu. Głównym zagrożeniem ze strony wtorkowych porannych burz są liczne wyładowania atmosferyczne i intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego, które mogą prowadzić do podtopień. Obecnie mamy do czynienia z systemem training storms. Gdyż nad jednym obszarem przejść potrafi nawet kilka burz, prowadząc do dużej akumulacji opadów.

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

pogoda. burze 27 lipca 2021

Bieżące obserwacje radarowe wskazują, że burzowy będzie cały poranek na wschodzie kraju. Aktywne elektrycznie burze przemieszczają się z południa, południowego-zachodu na północny-wschód. 

Szczególnie groźne zjawiska burzowe w drugiej części dnia


Groźne burze są prognozowane dziś w drugiej części dnia, kiedy po ustąpieniu porannych burz i dziennym nagrzaniu planetarnej warstwy granicznej i wzrostu niestabilności. Możliwe są kolejne lokalne zjawiska o charakterze konwekcyjnym.

Inicjacja zjawisk konwekcyjnych zachodzić ma zarówno na linii zbieżności oraz na froncie. Główna aktywność burzowa przypadnie na godziny popołudniowe i późno popołudniowe.

Prawdopodobne są wydłużone multikomórki burzowe, a także większe klastry wielokomórkowe, które mogą tworzyć tzw. kolejki konwekcyjne. Głównym zagrożeniem okażą się intensywne opady pochodzenia burzowego o możliwej akumulacji 30-60 mm. Jakie prowadzić będą do podtopień, a w sprzyjających warunkach nawet do powodzi błyskawicznych. Istnieje prawdopodobieństwo rozwoju superkomórek burzowych. Może spaść grad do 2-5. Konwekcyjne porywy wiatru do 90-100 km/h. 


Miejscowe burze są dziś spodziewane na obszarze całego woj. lubelskiego. Z główną aktywnością konwekcyjną w drugiej części dnia. 


Mając na uwadze przechłodzone wierzchołki chmur Cumulonimbus i dużą wodność atmosfery. Aktywność elektryczna będzie wysoka, stwarzając realne zagrożenie dla mienia i zdrowia oraz życia.


Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w regionie będzie jeszcze grzmieć w pierwszej części nocy. Następnie atmosfera powinna się stabilizować. 

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ