Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silne burze przejdą we wtorek przez Polskę. Duży grad, zalania i szkody wiatrowe oraz liczne wyładowania. Gdzie jest burza 27.07.2021?

pogoda. silne burze

Pogoda. 27 lipca 2021 nasza część Europy nadal będzie w zasięgu zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich z wtórnym ośrodkiem nad południowym Bałtykiem. We wschodniej połowie zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego i poprzedzającą go linia zbieżności wiatru dolnego. Do naszej części Europy nadal będzie napływała ciepła i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Zatoka niżowa, linia zbieżności przed frontem oraz strefa frontu atmosferycznego wraz z chwiejną i wilgotną masa powietrza będą dogodnym środowiskiem do rozwoju głębokiej konwekcji i lokalnych burz. Masa powietrza napływająca nad Polskę będzie niestabilna, co w połączeniu z mechanizmami wspomagającymi konwekcję prowadzić ma do rozwoju burz. 

Sytuacja synoptyczna 27.07.2021, 12 UTC

pogoda. burzowa aura

Pogoda. Burzowy wtorek w wielu regionach

We wtorek burze występują miejscami na południu, centrum i wschodzie. Szczególnie groźne spodziewane w drugiej części dnia wschodzie północy i południowych-wschodzie kraju. Podstawowym zagrożeniem mają być opady deszczu do przeważnie do 20-30 mm. Jednak lokalnie na wschodzie, południowym wschodzie do 60 mm. Podczas burz porywy wiatru 80-90 km/h. Aczkolwiek na południowym wschodzie mogą być szczególnie silne i osiągać prędkość do 90-100 km/h. Miejscami grad. Szczególnie duży z burz superkomórkowych do 2-5 cm.

Prognoza burz na wtorek i noc z wtorku na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

pogoda. prognoza burz

Dziś na zachodzie kraju komórki burzowe przyjmą formę głównie rozproszonych struktur burzowych. Zdecydowanie lepiej zorganizowane burze są prognozowane wschodzie, gdzie mogą pojawić się kolejne klastry wielokomórkowe, wzdłuż frontu i linii zbieżności. Podczas burz powieje do 75-90 km/h. Aczkolwiek na południu Małopolski i Podkarpacia, ze względu na podwyższone parametry kinematyczne (ścinanie w warstwie 0-6 km do 15-20 m/s, a awarstwie 0-3 km do 15 m/s) mogą spowodować formowanie się burz wielokomórkowych, a także superkomórek z niszczącymi porywami wiatru do około 90-100 km/h. Burze posiadające mezocyklon są możliwe także na wschodzie kraju.

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

Zawartość wody opadowej w masie zwrotnikowej będzie duża. Przepływ mas powietrza ma być słaby, miejscami umiarkowany na dolnych i górnych poziomach izobarycznych. Ośrodkom burzowym mogą towarzyszyć opady deszczu do 20-40 mm, a lokalnie na północnym wschodzie do 60 mm. W zachodniej połowie kraju powietrze będzie zawierała miej wilgoci, dlatego szansa na rozwój burz z silnymi opadami deszczu jest ograniczona. Tutaj burzom mogą towarzyszyć opady deszczu do 10-20 mm. W całym kraju możliwe są również opady gradu. Miejscami o dużej średnicy. Lokalnie dużego i powodującego szkody. Szczytowa aktywność burzowa przypadnie na drugą część dnia. Miejscami burze utrzymają się jeszcze w nocy, zmniejszając stopniowo swoją aktywność.

Prognoza burz na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB)

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz