Pogoda. We wtorek nasza część Europy jest w zasięgu zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich z wtórnym ośrodkiem nad południowym Bałtykiem. We wschodniej połowie zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego i poprzedzającą go linia zbieżności wiatru dolnego. Do naszej części Europy nadal napływa ciepła i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Zatoka niżowa, linia zbieżności przed frontem oraz strefa frontu atmosferycznego wraz z chwiejną i wilgotną masa powietrza są dogodnym środowiskiem do rozwoju głębokiej konwekcji i lokalnych burz. Masa powietrza napływająca nad Polskę jest niestabilna, co w połączeniu z mechanizmami wspomagającymi konwekcję prowadzi do rozwoju burz.
Pogoda. Szczególnie groźne burze na Podkarpaciu
Groźny układ burzowy o charakterze multikomórki obserwujemy na południowym-wschodzie kraju. Przyjął on nawet charakter „training storms” rozciąga się on głównie pasie od Beskidu Niskiego, w rejonie Gorlic i Krosna. Burza wielokomórkowa ta prowadzić może do lokalnych podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Są już wstępne raporty wskazujące na wystąpienie opadów gradu. Na północ od Krosna obserwujemy ponadto superkomórkę burzową. W rejonie Głubczyc również powstała burza posiadająca mezocyklon. Zobrazowania radarowe wskazują na duże prawdopodobieństwo opadów większego gradu (dostrzegalna sygnatura TBSS – tzw. kolec gradowy.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, skan z godziny 14:35 czasu lokalnego
Grzmi w wielu regionach Polski. W kolejnych godzinach burz będzie przybywać
Niedawno burze pojawiły się też w Beskidzie Śląskim. Grzmi również na Pomorzu Zachodnim, Środkowym i Wschodnim. Chmury burzowe rozwinęły się na wschodnim Mazowszu, grzmi ponadto na zachodzie woj. lubelskiego. Komórki burzowe przemieszczają się dziś z południowego-zachodu na północny-wschód. Superkomórki burzowe mogą przemieszczać się głównie na wschód.
Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za okres od 12:00 do 14:00 czasu lokalnego
Pogoda. Głównym zagrożeniem opady o charakterze burzowym
Największym zagrożeniem są opady deszczu do przeważnie do 20-40 mm, aczkolwiek lokalnie na południowym wschodzie do 70-80 mm, prowadząc do podtopień. Porywy wiatru na ogół do 90 km/h, jednak na południowym wschodzie mogą być szczególnie silne i osiągać prędkość do 100 km/h. Miejscami grad, również duży do 4-5 cm. Szczególnie z burz posiadających mezocyklon.
Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)
Analiza sytuacji synoptyczne według IMGW-PIB, godzina 13:00 we wtorek. Dostrzegamy front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru, która przesuwa się na wschód. Lokalnie zagrzmi dziś praktycznie w całym kraju, ale to właśnie na wschodzie, południowym-wschodzie zjawiska burzowe mają być najsilniejsze ze szczytem aktywności popołudniu.
Rozwój chmur burzowych jest bardzo dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych w spektrum widzialnym. Możemy dostrzec, że najbardziej rozbudowane i stosunkowo dobrze zorganizowane burze obserwujemy na południowym-wschodzie kraju. Kluczowe okazuje się na tym obszarze orograficzne wymuszanie ruchów wznoszących, jak i też przedfrontowa linia zbieżności wiatru.
Pogoda. Silne burze na południowym-wschodzie. Aktualizacja 14:30
Dynamiczna sytuacja pogodowa panuje w dalszym ciągu w okolicach Gorlic, Jasła, Krosna i Sanoka. Obserwuje się na danych radarowych dobrze ukształtowaną i rozległą burzę wielokomórkową. Cały czasu od zachodu tworzą się nowe kolejne komórki burzowe, jakie powodują obfite, miejscami nawalne opady deszczu przy dużej zawartości wody opadowej w pionowym słupie powietrza.
Dane ze stacji IMGW-PIB ulokowanych w Beskidzie Niskim wskazują na opady dochodzące do ok. 45 mm w ciągu ostatnich kilkudziesięciu minut. Aczkolwiek największa aktywność burzowa jest obserwowana w pewnej odległości od stacji IMGW. Są już wstępne informacje wskazujące, że na południu Podkarpacia doszło do podtopień, miejscami padał także większy grad i wiał silny wiatr.
Dane radarowe z sieci POLRAD, 14:55 czasu lokalnego we wtorek dla południowej części Polski
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC