Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silne burze już nad Polską. Powstał training storms. Możliwe podtopienia, gradobicia i szkody wiatrowe. Gdzie jest burza 27.07.2021?

burze

Pogoda. We wtorek nasza część Europy jest w zasięgu zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich z wtórnym ośrodkiem nad południowym Bałtykiem. We wschodniej połowie zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego i poprzedzającą go linia zbieżności wiatru dolnego. Do naszej części Europy nadal napływa ciepła i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Zatoka niżowa, linia zbieżności przed frontem oraz strefa frontu atmosferycznego wraz z chwiejną i wilgotną masa powietrza są dogodnym środowiskiem do rozwoju głębokiej konwekcji i lokalnych burz. Masa powietrza napływająca nad Polskę jest niestabilna, co w połączeniu z mechanizmami wspomagającymi konwekcję prowadzi do rozwoju burz. 

Pogoda. Szczególnie groźne burze na Podkarpaciu

Groźny układ burzowy o charakterze multikomórki obserwujemy na południowym-wschodzie kraju. Przyjął on nawet charakter „training storms” rozciąga się on głównie pasie od Beskidu Niskiego, w rejonie Gorlic i Krosna. Burza wielokomórkowa ta prowadzić może do lokalnych podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Są już wstępne raporty wskazujące na wystąpienie opadów gradu. Na północ od Krosna obserwujemy ponadto superkomórkę burzową. W rejonie Głubczyc również powstała burza posiadająca mezocyklon. Zobrazowania radarowe wskazują na duże prawdopodobieństwo opadów większego gradu (dostrzegalna sygnatura TBSS – tzw. kolec gradowy.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, skan z godziny 14:35 czasu lokalnego

pogoda. burze 27 lipca 2021

Grzmi w wielu regionach Polski. W kolejnych godzinach burz będzie przybywać

Niedawno burze pojawiły się też w Beskidzie Śląskim. Grzmi również na Pomorzu Zachodnim, Środkowym i Wschodnim. Chmury burzowe rozwinęły się na wschodnim Mazowszu, grzmi ponadto na zachodzie woj. lubelskiego. Komórki burzowe przemieszczają się dziś z południowego-zachodu na północny-wschód. Superkomórki burzowe mogą przemieszczać się głównie na wschód.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za okres od 12:00 do 14:00 czasu lokalnego

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. Głównym zagrożeniem opady o charakterze burzowym

Największym zagrożeniem są opady deszczu do przeważnie do 20-40 mm, aczkolwiek lokalnie na południowym wschodzie do 70-80 mm, prowadząc do podtopień. Porywy wiatru na ogół do 90 km/h, jednak na południowym wschodzie mogą być szczególnie silne i osiągać prędkość do 100 km/h. Miejscami grad, również duży do 4-5 cm. Szczególnie z burz posiadających mezocyklon.

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz

Analiza sytuacji synoptyczne według IMGW-PIB, godzina 13:00 we wtorek. Dostrzegamy front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru, która przesuwa się na wschód. Lokalnie zagrzmi dziś praktycznie w całym kraju, ale to właśnie na wschodzie, południowym-wschodzie zjawiska burzowe mają być najsilniejsze ze szczytem aktywności popołudniu.

Rozwój chmur burzowych jest bardzo dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych w spektrum widzialnym. Możemy dostrzec, że najbardziej rozbudowane i stosunkowo dobrze zorganizowane burze obserwujemy na południowym-wschodzie kraju. Kluczowe okazuje się na tym obszarze orograficzne wymuszanie ruchów wznoszących, jak i też przedfrontowa linia zbieżności wiatru.

Pogoda. Silne burze na południowym-wschodzie. Aktualizacja 14:30

Dynamiczna sytuacja pogodowa panuje w dalszym ciągu w okolicach Gorlic, Jasła, Krosna i Sanoka. Obserwuje się na danych radarowych dobrze ukształtowaną i rozległą burzę wielokomórkową. Cały czasu od zachodu tworzą się nowe kolejne komórki burzowe, jakie powodują obfite, miejscami nawalne opady deszczu przy dużej zawartości wody opadowej w pionowym słupie powietrza.

Dane ze stacji IMGW-PIB ulokowanych w Beskidzie Niskim wskazują na opady dochodzące do ok. 45 mm w ciągu ostatnich kilkudziesięciu minut. Aczkolwiek największa aktywność burzowa jest obserwowana w pewnej odległości od stacji IMGW. Są już wstępne informacje wskazujące, że na południu Podkarpacia doszło do podtopień, miejscami padał także większy grad i wiał silny wiatr.

Dane radarowe z sieci POLRAD, 14:55 czasu lokalnego we wtorek dla południowej części Polski

pogoda. burzowe opady

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz