Pogoda. Burze mogą spowodować podtopienia. Lokalnie grad, dużo wyładowań i silny wiatr. Gdzie jest burza 3.07.2021?

Pogoda. W sobotę pozostaniemy w zasięgu zatoki niżu znad wschodniej Europy i zalegającej w jej osi linii zbieżności. Do naszej części Europy nadal będzie napływało zasobne w wilgoć powietrze, polarne morskie powietrze. Lokalnie, na wschodzie i północy kraju warunki do rozwoju burz będą umiarkowane lub dobre. Aczkolwiek nieco ograniczone przez zwiększone zachmurzenie, które ograniczy dzienne nagrzewanie przypowierzchniowej warstwy granicznej. Jednak dynamicznie będzie wspomagane przez wspomnianą linia zbieżności. Kluczowa okaże się również dywergencja w środkowej troposferze, dzięki obecności górnej zatoki niżowej i ośrodka górnego niżu znad Ukrainy.

Burze w warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza

Stopień organizacji burz będzie dziś słaby. Ponieważ ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km i 0-3 km jest małe, zaledwie do 5 m/s, bardzo punktowo do 10 m/s. Przy słabym ścinaniu i bardzo powolnym przepływie masy powietrza w środkowej troposferze, chmury burzowe będą się rozwijały w postaci pojedynczych komórek lub struktur wielokomórkowych wzdłuż wspomnianej wcześniej konwergencji wiatru dolnego. Nie będą również długotrwałe.

Prognoza burz (IMGW-PIB)

pogoda. burze 3 lipca 2021

Pogoda. Opady burzowe powyżej 60 mm, miejscami grad i porywy konwekcyjne do 75 km/h

Wiele wskazuje, że ogólna ilość i aktywność elektryczna burz nie będzie wysoka. Aczkolwiek przy bardzo dużych zasobach wilgoci (TPW do 35 mm i stosunku zmieszania powietrza suchego około 12 g/kg). Będą tworzyły się stacjonarne lub bardzo wolno przemieszczające się struktury opadowe, które mogą tworzyć lokalne silne opady deszczu, powodujące zalania i podtopienia. Miejscami może spaść do 30-60 mm. Choć przy skumulowaniu się opadów z kilku burz w jednym miejscu nie są wykluczone większe opady burzowe. W południowej części kraju głównym czynnikiem wymuszającym będzie orografia i północny spływ wilgotnej i chwiejnej masy powietrza. Dlatego burze będą występowały w postaci pojedynczych, niemal stacjonarnych komórek. Opady deszczu miejscami mogą osiągać 20 mm, a porywy wiatru około 65 km/h.

Burze będą przemieszczać się w kierunku południowym i południowo-zachodnim. Zjawiska burzowe mogą pojawić się już w godzinach przedpołudniowych, ale największe ich ilość jest prognozowana na godziny popołudniowe. Ostatnie chmury burzowe zaczną zanikać wieczorem. W pierwszej części nocy już bez burz.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ