Pogoda. Burze znów spowodują podtopienia. Wiatr 80 km/h i gradobicia do 2 cm w Polsce. Gdzie jest burza 5.07.2021?

Pogoda. W poniedziałek południowa część Polski znajdzie się w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. W tym samym czasie na zachodzie i północnym zachodzie zaznaczy się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem z rejonu Irlandii, natomiast na północnym wschodzie nadal aktywna będzie zatoka niżowa związana z niżem znad Morza Czarnego wraz z linią zbieżności pola wiatru. Znajdować mamy się w ciepłej polarno morskiej masie powietrza, charakteryzującą się największą wilgotnością na północnym-wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.07.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna 5 lipca 2021.

Pogoda. Głównym zagrożeniem okażą się ulewne opady konwekcyjne

W pierwszych godzinach po wschodzie słońca inicjacja konwekcji ma być ograniczona przez zachmurzenie warstwowe. Jednak od godzin południowych na obszarach z rozpogodzeniami i większymi przejaśnieniami zaczną rozwijać się chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus. Co istotne pionowe ruchy konwekcyjne wymuszane mają być przez linie zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Różnica ciśnienia w naszej części Europy będzie niewielka. Zatem przełoży się to na niewielki przepływ mas powietrza i niewielkie pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-3 km i 0-6 km. W takich warunkach możemy spodziewać się izolowanych komórek burzowych, miejscami słabo zorganizowanych i na ogół krótkotrwałych klastrów wielokomórkowych. Podczas burz największym zagrożeniem okażą się ulewne opady deszczu skutkujące akumulacją opadów do 30-40 mm. Wilgotny profil troposfery ograniczy zagrożenie ze strony silnych porywów konwekcyjnych, które nie powinny przekroczyć 60-70 km/h. Istnieje prawdopodobieństwo opadów gradu o średnicy nie przekraczającej 1-2 cm. Chmury burzowe na tym obszarze wędrować mają z północy na południe.

Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)

Miejscami grad do 2 cm, wiatr do 80 km/h. Bardziej zorganizowane burze na północnym-zachodzie

Na zachodzie kraju zaznaczy się zatoka niżu znad Irlandii, w której położony będzie front chłodny. Modele numeryczne wyliczają na tym obszarze Polski większą zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza (TPW 35-40 mm). Energia dostępna drogą konwekcyjną nie powinna przekroczyć 1000-1200 J/kg. Na tym obszarze wystąpi nieco bardziej nasilony poziomy przepływ mas powietrza. dlatego pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie 10-15 m/s. Zatem na tym obszarze możemy spodziewać się lepiej zorganizowanych burz. Podczas przechodzenia chmur burzowych prawdopodobne są porywy wiatru do 80 km/h. Nieco bardziej nasilony wiatr w środkowej troposferze przekładał się będzie na większą prędkość przemieszczania się komórek w kierunku północno-wschodnim, a jednocześnie ograniczał będzie możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu, których suma nie powinna być większa niż 15-20 mm. Gdzieniegdzie możliwy jest niewielki grad o średnicy do 2 cm.

Prognoza burz na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Pogoda. Prognoza burzowa 5 lipca 2021

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ NA ŻYWO