16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Burze termiczne ponownie pojawią się nad Polską. Miejscami grad i silne ulewy powodujące podtopienia. Gdzie jest burza 9 czerwca 2021?

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. Dzisiaj sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie względem ostatnich dni. Zachodnia część kraju znajdzie się przeważnie pod wpływem wyżu z centrum nad Atlantykiem. Natomiast wschodnia połowa Polski ma być na skraju niżu znad Ukrainy i Białorusi. Napływająca masa powietrza polarnego morskiego będzie na ogół umiarkowanie wilgotna, tylko na wschodzie, południu i w centrum. Na lokalnych strefach zbieżności wiatru dojdzie do rozwoju burz termicznych, które lokalnie będą gwałtowne o charakterze pulsacyjnym.

Pogoda. Burze termiczne ponownie pojawią się nad Polską

Ze względu na niewielką różnicę ciśnienia w naszej części Europy przepływ mas powietrza będzie na ogół niewielki na głównych poziomach izobarycznych. Przełoży się to niskie wartości pionowego oraz kierunkowego ścinania wiatru. Dlatego burze będą na ogół krótkotrwałe. Nie powinny łączyć się w bardziej zorganizowane struktury wielokomórkowe. We wschodniej części kraju z uwagi na bliską obecność górnego niżu będą miejscami nieco podwyższone.

Niż górny ulokowany na pograniczu Białorusi i Ukrainy. Dlatego we wschodniej części kraju występować może nieco bardziej nasilony przepływ mas powietrza. Co przełoży się na większe pionowe ścinanie wiatru i nieco lepszą organizacje burz.

Pogoda. Najwięcej burz w drugiej części dnia

Rozwój głębokiej konwekcji rozpocznie się wczesnym popołudniem. Wiele wskazuje, że strefa burz będzie przemieszczać się w kierunku południowo-wschodnim.

Podstawowym zagrożeniem ze strony chmur Cumulonimbus mają być intensywne opady deszczu (maksymalna wodność troposfery w granicach 25 mm), jaka w połączeniu z niewielkim przepływem powietrza może powodować lokalne zalania i podtopienia szczególnie na terenach górskich i podgórskich. 

Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze 9 czerwca 2021 IMGW-PIB

Pogoda. Może spaść grad, miejscami prawdopodobne punktowe podtopienia. Szczególnie na południu

Istnieje również prawdopodobieństwo przejścia kilku burz nad tym samym obszarem. Dotyczy to szczególnie południowej części kraju. Szczytowa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta popołudniu. Punktowo w czasie burz prawdopodobne porywy do 70-75 km/h, jak i też opady drobnego gradu do 2 cm. na wschodzie. Najwięcej burz wystąpi popołudniu, a wieczorem i w pierwszej części nocy burze powinny zaniknąć.

Wiele jednak wskazuje, że z powodu braku wyraźnych czynników wspomagających rozwój konwekcji największe prawdopodobieństwo rozwoju burzowej konwekcji będzie dzisiaj w górach i w rejonach podgórskich.

Kilka słów o burzach termicznych

Burze termiczne powstają wskutek nagrzania się gorących i wilgotnych mas powietrza znajdujących się w przypowierzchniowej warstwie granicznej troposfery. Burze te powstają bez udziału wspomagania frontowego w jednolitej, chwiejnej masie powietrza, zazwyczaj w drugiej części dnia lub pierwszej części nocy. Najczęściej burze termiczne występują w postaci pojedynczych komórek lub w postaci nie zorganizowanego klastra burzowego. Podczas zwiększonego przepływu w atmosferze, zazwyczaj możemy mieć do czynienia z formowaniem się klastrów burzowych przemieszczających się zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza na wysokości geopotencjalnej 500hPa. Pojedyncze komórki najczęściej mają charakter stacjonarny. W bardzo ciepłe, wręcz upalne dni, chmury Cumulonimbus charakteryzują się bardzo dużą aktywnością elektryczną (w żargonie łowców burz nazywanych „stroboskopami”). Największym zagrożeniem podczas przechodzenia burz wewnątrzmasowych jest zazwyczaj ulewny lub wręcz nawalny opad deszczu. Dość często zdarza się że po burzy następuje zalanie lub podtopienie jednej lub kilku miejscowości. W skrajnych przypadkach komórki takie mogą doprowadzić do większych powodzi błyskawicznych – czytamy na stronie lowcyburz.pl

Położenie opadów i punktowych burz