Pogoda. Burze i ulewy już nad Polską. Miejscami pada nawalny deszcz

Polska w piątek znajduje się pod wpływem frontu okluzji. Dość wysoka zawartość wilgoci w troposferze i bliskość frontu już teraz doprowadza do powstawania burz we wschodniej i centralnej części kraju.

Obecnie burze najliczniej rozwijają się na Lubelszczyźnie. Jeden z członków naszej ekipy ściga komórki burzowe na południu lubelskiego i możecie spodziewać się relacji na żywa na naszym Fan Page. Relacja pojawi się, gdy tylko któraś ze ściganych burz wydawała się będzie potencjalnie groźna lub po prostu fotogeniczna. Na Lubelszczyźnie grzmi obecnie w rejonie Kraśnika i na pograniczu lubelskiego, Podkarpacia i Ziemi Świętokrzyskiej. Dzisiejsze burze dobudowują się w opisanym obszarze w różnych kierunkach, a cały mały klaster wielokomórkowy od wielu minut utrzymuje się nad regionem. Może to doprowadzić do zalań. Grzmi również między Lublinem, a Lubartowa. W chwili jak to dla Was piszę przez Lublin przechodzi prawdziwe oberwanie chmury. Wyładowań atmosferycznych nie zanotowałem, jednak osiedlowe uliczki w kwadrans zmieniły się w rwące potoki.

Wyładowania atmosferyczne pojawiają się również w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego. To właśnie na Ziemi Świętokrzyskiej, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu w kolejnych godzinach są największe szanse na dalszy rozwój burz.