Pogoda. Burze już nad Polską, możliwy grad

Dzisiaj Polska znajduje się w zasięgu niżu znad Skandynawii. Przez nasz kraj przejdzie układ frontów atmosferycznych. Najpierw ciepły front atmosferyczny, następnie koło południa nasunie się front chłodny, jaki poprzedzony ma być linią zbieżności wiatru dolnego. W ciepłym wycinku niżu zalegać ma ciepła, chwiejna i wilgotna masa powietrza, dlatego spodziewane są burze.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 6 sierpnia 2019 r. (12 UTC)

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD (IMGW-PIB), produkt CMAX

IMGW-PIB

Obecnie burze obserwowane są na Pomorzu na Kujawach. Grzmi również w woj. dolnośląskim. W okolicach Oleśnicy i Wrocławia. Burze obserwowane są również w woj. małopolskim, w okolicach Nowego Sączą, Gorlic, ale także w rejonie Huty Wysowskiej. Towarzyszą burzom opady deszczu od 5 mm do 25 mm, punktowo grad i wiatr do 70 km/h.

Chmury burzowe znad Niemiec zmierzają nad Pomorze Zachodnie. Wkrótce burze możliwe są w okolicach Szczecina, ale także stolicy woj. zachodniopomorskiego.

W kolejnych godzinach burze punktowe prawdopodobne są w niemal całym kraju. Szczególnie gwałtowne jednak na północy, ale także centrum i zachodzie Polski.

W nocy konwekcja może być dobrze zorganizowana i przyjmować charakter struktur wielokomórkowych.

W nocy burze są prawdopodobne głównie w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Mazury. Prognozowane burze będą dobrze zorganizowane, towarzyszyć im będą opady deszczu do 20-25 mm oraz porywy wiatru do 70-75 km/h. Lokalnie może występować grad do 2 cm – informuje Szymon Poręba z IMGW-PIB.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Bieżące położenie opadów i burz poniżej