Dzisiaj Polska znajduje się w zasięgu niżu znad Skandynawii. Przez nasz kraj przejdzie układ frontów atmosferycznych. Najpierw ciepły front atmosferyczny, następnie koło południa nasunie się front chłodny, jaki poprzedzony ma być linią zbieżności wiatru dolnego. W ciepłym wycinku niżu zalegać ma ciepła, chwiejna i wilgotna masa powietrza, dlatego spodziewane są burze.
SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 6 sierpnia 2019 r. (12 UTC)
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD (IMGW-PIB), produkt CMAX
Obecnie burze obserwowane są na Pomorzu na Kujawach. Grzmi również w woj. dolnośląskim. W okolicach Oleśnicy i Wrocławia. Burze obserwowane są również w woj. małopolskim, w okolicach Nowego Sączą, Gorlic, ale także w rejonie Huty Wysowskiej. Towarzyszą burzom opady deszczu od 5 mm do 25 mm, punktowo grad i wiatr do 70 km/h.
Chmury burzowe znad Niemiec zmierzają nad Pomorze Zachodnie. Wkrótce burze możliwe są w okolicach Szczecina, ale także stolicy woj. zachodniopomorskiego.
W kolejnych godzinach burze punktowe prawdopodobne są w niemal całym kraju. Szczególnie gwałtowne jednak na północy, ale także centrum i zachodzie Polski.
W nocy konwekcja może być dobrze zorganizowana i przyjmować charakter struktur wielokomórkowych.
W nocy burze są prawdopodobne głównie w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Mazury. Prognozowane burze będą dobrze zorganizowane, towarzyszyć im będą opady deszczu do 20-25 mm oraz porywy wiatru do 70-75 km/h. Lokalnie może występować grad do 2 cm – informuje Szymon Poręba z IMGW-PIB.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC