Dzisiaj Polska jest pod wpływem rozległego niżu z rejonu Wysp Brytyjskich. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać ma się stopniowo pofalowany front atmosferyczny. Przed frontem napływać ma ciepła, wilgotna i chwiejna masa zwrotnikowa. Do północno – zachodniej części RP zacznie jednak napływać za strefą frontową chłodniejsza masa powietrza.
Niedawno wyładowania atmosferyczne zanotowano na wschód od Poznania. W samym mieście wystąpił opad konwekcyjny ze struktury wielokomórkowej.
Kolejne burze wkraczają od Niemiec. Grzmi na Ziemi Lubuskiej, w okolicach miejscowości Żary. Zjawiska burzowe możliwe są także w woj. dolnośląskim.
Nocnym burzom towarzyszyć mają ulewy do 25 mm, punktowo drobny grad i wiatr do 90 km/h. Zjawiska burzowe możliwe są zwłaszcza w pierwszej części nocy. Konwekcja jednak może utrzymać się przez całą noc, lokalnie grzmieć może nawet o poranku.
Prognozowany obszar lokalnych burz w nocy przez IMGW-PIB
Wyładowania za ostatnie 120 minut na obszarze Polski i Niemiec
Aktywne elektrycznie burze zmierzają do Polski znad Niemiec
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC