Pogoda. Silne burze możliwe w poniedziałek na obszarze woj. lubelskiego. Prawdopodobne gradowe superkomórki burzowe. Gdzie jest burza 26.07.2021?

Pogoda. Dzisiaj Europa Zachodnia i Środkowa pozostaje pod wpływem rozległej zatoki niskiego ciśnienia. W zasięgu bruzdy niżowej tworzą się niewielkie ośrodki niżowe. Obserwowane są zarówno niże dolne, jak i też górne, jakie wspomagają rozwój chmur burzowych. Z kierunków południowych dociera powietrze pochodzenia zwrotnikowego, ciepłe i zasobne w wilgoć. Dlatego połączeniu z mechanizmami wspomagającymi konwekcje prowadzi to do rozwoju burz. Termometry w woj. lubelskim pokażą dziś od 26°C do 29°C. 

Anomalia w polu ciśnienia, 26.07.2021, 12Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia, 26 lipca 2021, 12Z

W drugiej części nocy i nad ranem wystąpiły słabe burze na wschodzie kraju. Zjawiska burzowe obserwowano m.in w okolicach Kraśnika, Zamościa oraz w pobliżu Bychawy. Prognozy wskazują, że dziś burze o zdecydowanie większym natężeniu wystąpią na przeważającym obszarze woj. lubelskiego.

Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)

pogoda. prognoza burz na poniedzialek

Pogoda. Burze przyniosą ulewy ograniczające widzialność, możliwe zalania i gradobicia i liczne wyładowania

Następne burze prawdopodobnie rozwiną się około południa, bądź w godzinach popołudniowych po dziennym nagrzaniu przypowierzchniowej warstwy granicznej, po ustąpieniu porannego zachmurzenia.

Chmury burzowe tworzyć mają się wewnątrzmasy, na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Prognozowane są zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo powstania kilku burz superkomórkowych z uwagi na podwyższone ścinanie wiatru i nasilony skręt wiatru wraz z przyspieszeniem w warstwie 0-3 km. Wodność atmosfery w masie zwrotnikowej będzie wysoka, zatem głównym zagrożeniem okażą się intensywne opady deszczu do 20-50 mm, co może prowadzić do miejscowych podtopień. Prawdopodobne są opady gradu o średnicy do 2-5 cm i wiatr do 90 km/h. Szczególnie duża aktywność burzowa powinna przypaść na godziny późno popołudniowe i wieczorne. Najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe wykazywać mają się wysoką aktywnością elektryczną.

Najgroźniejsze burze modele prognozują na zachodzie i północy woj. lubelskiego. Jednak w jednorodnej masie pochodzenia zwrotnikowego, na lokalnych strefach zbieżności wiatru chmury burzowe tworzyć mogą się miejscami w całym woj. lubelskim.

Dynamiczna sytuacja pogodowa utrzyma się jeszcze w nocy z poniedziałku na wtorek. Podstawowym zagrożeniem będą opady deszczu o znacznym natężeniu, jakie mogą prowadzić do podtopień. W pierwszej części nocy zjawiska konwekcyjne mogą być silne. Przynosząc początkowo opady gradu i wiatr do 90 km/h. Następnie z biegiem nocy zmniejszać ma się zagrożenie ze strony niebezpiecznych zjawisk, ale miejscowe zalania są możliwe. Burze mogą miejscami występować przez całą noc. Jednak w drugiej części nocy natężenie zjawisk konwekcyjnych ma maleć, aż do ich prawdopodobnego zaniku bliżej godzin porannych.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

pogoda. prognoza burz na noc

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ