Pogoda. Burze przejdą przez woj. lubelskie. Grad, ulewy i silny wiatr. Gdzie jest burza 12.06.2021?

Pogoda. Najbliższe kilkanaście godzin przynosić będzie dynamiczną zmianę pogody w naszej części Europy. Rozpocznie się ona w sobotę. Nad Polskę nasunęła się zatoka niżu znad Skandynawii. Ponadto od północnego-zachodu nasuwa się długa fala geopotencjalna. W obrębie zatoki niżowej przemieszczać ma się front chłodny, który przemieszczać ma się od północnego-zachodu na południowy-wschód. Strefa frontowa stanowi granice dla cieplejszej masy polarnej zalegającej od kilku dni. Tuż za frontem znad Atlantyku Północnego napłynie chłodniejsze powietrze. Przejście górnej zatoki niżowej przyczyni się do dość silne wymuszanie wznoszenia, co spowoduje rozwój burz. Ponadto pojawi się w pobliżu prąd strumieniowy. Dlatego stopniowo wzmagać ma się wiatr z kierunków zachodnich i północno zachodnich w środkowych i górnych warstwach troposfery.

Pogoda. Górna zatoka niżowa nasunie się na krótko nad Polskę

Opisywana górna zatoka niżowa nasuwająca się od północnego-zachodu w najbliższych kilkunastu godzinach nad obszar Polski. Wzrośnie z tego powodu poziomy przepływ mas powietrza, dlatego burze na drugorzędnym froncie chłodnym mogą być groźniejsze niż na głównym.

Pogoda. Górna zatoka niżowa

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Zatoka i front 12 czerwca 2021

Inicjacja konwekcji jest prognozowane jest prognozowana dziś szczególnie w strefie frontowej oraz w obrębie zatoki niżowej, gdzie ich rozwój będzie znacznie ułatwiony przez wymuszanie wznoszenia. Burz nie można jednak wykluczyć również za frontem o charakterze chłodnym.

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz na 12 czerwca 2021 IMGW

Prognoza burz na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Burze w sobotę, 12 czerwca 2021.

Pogoda. Burze pojawią się w sobotę na wschodzie późnym popołudniem i wieczorem

Strefa chmur Cumulonimbus będzie przemieszczała się umiarkowanie szybko z zachodu na wschód. Najprawdopodobniej późnym popołudniem lub wieczorem burze powinny dotrzeć do wschodnich województw, a po północy opuszczą nasz kraj. Rozwój burz możliwy będzie także na drugorzędnym froncie chłodnym. W czasie występowania chmur Cb możliwe są porywy wiatru do 70-90 km/h. Ponadto w czasie burz możliwe ulewy do 10-30 mm. Średnica gradu, jeśli wystąpi z najsilniejszych burz nie powinna przekraczać 3 cm. Burze we wschodniej części kraju powinny zaniknąć w drugiej części nocy.

Prognoza burz na sobotę i noc z soboty na niedzielę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze 12 czerwca 2021.

Prognozowane symulowane echa radarowe na dzień 12.06.2021, 7 CEST wieczorem

Pogoda. Burze 12 czerwca 2021.

Wyliczane symulowane echa radarowe na dzień 12.06.2021, 8:00 CEST wieczorem

BURZE 12 CZERWCA 2021

Prognoza symulowanego echa radarowego na dzień 12.06.2021, 9 CEST wieczorem

Burze Polska 2021

Pogoda. Grzmieć będzie jeszcze w pierwszej części nocy. W drugiej części nocy prawdopodobnie bez burz

Umiarkowana zawartość wody opadowej może powodować miejscami lokalne ulewy z deszczem o natężeniu do 10 mm/10 minut. Dość szybkie przemieszczanie się strefy frontowej nie będzie jednak sprzyjać znacznym akumulacjom opadów. Całkowita suma opadów w czasie burz przeważnie nie powinna przekraczać 25 mm, lokalnie około 30 mm. Gdzieniegdzie występować też będą opady gradu o średnicy do około 3 cm. Szczególnie wczesnym wieczorem. W pierwszej części nocy ograniczone będzie ryzyko niebezpiecznych zjawisk. Podstawowym zagrożeniem pozostaną wyładowania i ulewy do 10-25 mm oraz wiatr do 70 km/h.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ