Pogoda. Burze na południu Europy. Wichura na Wyspach Brytyjskich

Zgodnie z porannym wpisem, nad Europą mamy do czynienia z bardzo dynamiczną aurą. Podczas, gdy w Polsce mamy stabilną jesień, to na południu i zachodzie Europy sytuacja jest dynamiczna i dość groźna.

Zacznijmy od zachodu kontynentu europejskiego. Tutaj najgorzej jest na Wyspach Brytyjskich, gdzie ex huragan Lorenzo przynosi (już w formie niżu) silne porywy wiatru. W wielu miejscach w Irlandii, na południu Anglii i w Walii (ale także w krajach Beneluksu) wieje naprawdę mocno. Wiatr przekracza 65 km/h punktowo. Układ niskiego ciśnienia wędrował będzie na południowy wschód, przynosząc pogorszenie aury w Niemczech, ale i w Polsce, opady już najbliższej nocy.

Zupełnie inna sytuacja panuje na południu Europy. W Hiszpanii, ale także w Grecji i Turcji temperatury przekroczą dziś 30 stopni Celsjusza. Dodatkowo, obecnie przez Grecję, Albanię (a w kolejnych godzinach na wschodzie Turcji) przechodzi rozległy klaster burzowy. Niesie on ze sobą mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Ze względu na swoją rozległość z pewnością zagrożeniem w tej części Europy są ulewne i długotrwałe opady deszczu. Dodatkowo, jak to przy tak rozbudowanych formacjach bywa, spodziewać się można, że burza na swej drodze generuje silne porywy wiatru. Poniżej aktualny stan wyładowań atmosferycznych na południu Europy.