W środę sytuacja pogodowa uległa dużej zmianie. Nad przeważający obszar Polski napływa już powietrze polarne, stabilne i mniej zasobne w wilgoć. Jedynie na południu naszego zalegać będzie jeszcze dzisiaj powietrze zwrotnikowe. Na liniach zbieżności wiatru dolnego przed frontem oraz w strefie frontu chłodnego schodzącego z północnego – wschodu na południowy – zachód prognozowane są burze.
Obecnie nad Polską występuje burze. Grzmi w tym momencie na obszarze woj. małopolskiego i na Ziemi Świętokrzyskiej oraz Podkarpaciu. Wyładowania notowane są również w Sudetach.
Burze w środę są mniej liczne niż te, które pojawiły się wczoraj i w poniedziałek.
W ciągu najbliższych godzin aktywność burzowa powinna stopniowo słabnąć, choć burze będą nadal występować zwłaszcza na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Małopolsce i Podkarpaciu.
Chmury Cumulonimbus przemieszczają się w kierunku południowo-wschodnim z północnego – zachodu. Prawdopodobna jest wielkość opadów w czasie burz 20-30 mm/h. Na stacji IMGW ulokowanej w Szczawnicy Zdroju zanotowano opad godzinny 16,0 mm, w Krośnie 14,1 mm ( z czego 11,0 mm w czasie 20 min.). Lokalnie możliwe opady gradu – informuje IMGW-PIB.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX
Dane z detekcji wyładowań za ostatnie 120 minut
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC