Pogoda. Burze nad Polską, lokalnie może padać grad

W środę sytuacja pogodowa uległa dużej zmianie. Nad przeważający obszar Polski napływa już powietrze polarne, stabilne i mniej zasobne w wilgoć. Jedynie na południu naszego zalegać będzie jeszcze dzisiaj powietrze zwrotnikowe. Na liniach zbieżności wiatru dolnego przed frontem oraz w strefie frontu chłodnego schodzącego z północnego – wschodu na południowy – zachód prognozowane są burze.

Obecnie nad Polską występuje burze. Grzmi w tym momencie na obszarze woj. małopolskiego i na Ziemi Świętokrzyskiej oraz Podkarpaciu. Wyładowania notowane są również w Sudetach.

Burze w środę są mniej liczne niż te, które pojawiły się wczoraj i w poniedziałek.

W ciągu najbliższych godzin aktywność burzowa powinna stopniowo słabnąć, choć burze będą nadal występować zwłaszcza na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Małopolsce i Podkarpaciu.

Chmury Cumulonimbus przemieszczają się w kierunku południowo-wschodnim z północnego – zachodu. Prawdopodobna jest wielkość opadów w czasie burz 20-30 mm/h. Na stacji IMGW ulokowanej w Szczawnicy Zdroju zanotowano opad godzinny 16,0 mm, w Krośnie 14,1 mm ( z czego 11,0 mm w czasie 20 min.). Lokalnie możliwe opady gradu – informuje IMGW-PIB.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX

Dane z detekcji wyładowań za ostatnie 120 minut

Bieżące położenie opadów i burz poniżej