Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem głębokiego i rozległego układu niskiego ciśnienia o imieniu „THOMAS” ulokowanego w rejonie Wysp Brytyjskich. Przez nasz kraj wędruje front chłodny ze stosunkowo wąską strefą opadów. za frontem powstały chmury Cumulonimbus, które wygenerowały wyładowania atmosferyczne.

Zgodnie z wcześniejszym wpisem nad zachodnią częścią Polski pojawiły się burze. Wyładowania atmosferyczne zostały odnotowane na obszarze województwa lubuskiego i wielkopolskiego.

Prognoza opracowana przez współpracującego z nami Pawła Kyca okazała się trafna. Poniżej grafika, na ktorej zaznaczony został obszar możliwych burz z piorunami.

Prognoza Pawła Kyca uwzględniająca obszar z możliwymi burzami w sobotę
Dane radarowe ukazujące opady nad Polską produkt CMAX. Nad wschodnią połową kraju widoczne są opady związane z mało aktywnym frontem chłodnym. Natomiast w Wielkopolsce i Pomorzu Zachodnim widoczne są opady związane z chmurami Cumulonimbus.
Dane z detekcji wyładowań blitzortung, zanotowane wyładowania atmosferyczne.

W kolejnych dniach następna szansa na burze, więcej w artykule poniżej. Oczekiwany jest spływ powietrza arktycznego, który szczególnie intensywny będzie w wyższych partiach troposfery.

https://fanipogody.pl/pogoda-na-5-dni-dla-polski-burze-sniezyce/

Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.