Pogoda. Burze nad Polską. Pada także grad. Gdzie jest burza 29.08.2019 r.

Dzisiaj Polska znajduje się na słabogradientowym obszarze barycznym, a do naszego kraju będzie napływać wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego, co oznacza kontynuację burzowej pogody. Niewykluczone, że miejscami burze są gwałtowne.

Nad Polską od godzin południowych nad Polską tworzą się burze. Przeważnie są to pojedyncze komórki burzowe oraz struktury wielokomórkowe.

Liczne burze o lokalnym charakterze obserwowane są na przeważającym obszarze Polski. Przeważnie są struktury krótkotrwałe, lecz mogą przynosić grad.

Wyładowania atmosferyczne za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

Komunikat IMGW o sytuacji burzowej w Polsce na godzinę 17

Liczba burz wzrosła. Są to nadal pojedyncze komórki lub słabo zorganizowane układy wielokomórkowe. Najliczniej burze nadal występują na południowym zachodzie, zwłaszcza na obszarze obejmującym między innymi miejscowości: Lubomierz, Złotoryja, rejon Legnicy, Leszno, Wschowa, rejon Poznania (m.in. Czempin, Luboń, Puszczykowo, Swarzędz), gdzie towarzyszą rozległy układ wielokomórkowy. Burze tutaj przemieszczają się powoli, co skutkować może dużą wysokością opadów deszczu. Istnieje możliwość przejścia kilku burz przez to samo miejsce i w konsekwencji jeszcze większą kumulacją opadów deszczu. Godzinowa wysokość opadów deszczu sięgać tutaj może około 35-40 mm. Punktowo możliwe są opady gradu oraz silne porywy wiatru do 80-90 km/h. 
Poza tym burze dość licznie występują na południu polski (m.in. rejon Kotliny Kłodzkiej, Strzelce Opolskie, Knurów/Gliwice, środkowa i południa część woj. małopolskiego – m.in. Niepołomice i Limanowa, lokalnie Bieszczady). Duża koncentracja burz ma miejsce na południu woj. mazowieckiego (Lipsko), północy lubelskiego (Biała Podlaska) i południu podlaskiego (Hajnówka) oraz na północnym wschodzie na obszarze od Myszyńca, przez rejon Ełku po Suwałki. Tutaj dominują pojedyncze i niewielkie komórki, ale miejscami bardzo aktywne, z opadami deszczu o natężeniu nawalnym, do 15 mm/10 min oraz gwałtownymi porywami wiatru (szacunkowo do 90 km/h) i opadami gradu. 
W ciągu ostatniej godziny w Łopusznej (gmina Nowy Targ) wysokość opadów deszczu wyniosła około 26 mm, wcześniej w Ostrołęce i we Wrocławiu wystąpił poryw wiatru około 21 m/s. 
W najbliższym czasie burze nadal będą możliwe głównie na wyszczególnionym obszarze – najliczniej m.in. na południowym zachodzie, w centralnej części Wielkopolski (miedzy innymi w rejonie Poznania), poza tym będą to dość lokalne zjawiska.
Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 17:22:00
Opracowano przez: Szymon Ogórek

Bieżące położenie opadów i burz poniżej