Nad Polską trwa burzowy dzień. Obecnie burze występują m.in na Podlasiu, Mazowszu oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Grzmi również na Opolszczyźnie, Śląsku, ale także w Wielkopolsce. W kolejnych godzinach spodziewany jest wzrost aktywności burzowej na południu i wschodzie naszego kraju. Lokalnie burze będą gwałtowne i prowadzić mają nawet do szkód.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski
Dane radarowe z polskiej sieci teledetekcji radarowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, produkt CMAX
Animacja satelitarna z ostatnich dwóch godzin
Przypomnijmy wtorkowa konwekcja może być zdecydowanie lepiej zorganizowana niż wczoraj. Spodziewane aą superkomórki burzowe, struktury wielokomórkowe i silne burze pulsacyjne. Ich inicjacja zachodzić ma wewnątrzmasy zwrotnikowej. Zarówno na przedpolu frontu chłodnego, jak i tez na przedfrontowej konwergencji wiatru dolnego. Szczególnie groźne burze są spodziewane popołudniu na południu i południowym – wschodzie. Silna konwekcja jest możliwa także we wschodniej połowie Polski.
Podstawowym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz są ulewne opady deszczu, co przy dużej wodności atmosfery i stosunkowo niewielkiej prędkości przemieszczania może prowadzić do podtopień, ale niewykluczone są nawet powodzie błyskawiczne.
Oprócz tego najsilniejsze burze mogą generować opady gradu o średnicy od 1 cm do 4 cm. Skrajna wartość jest prawdopodobna przy silnych burzach superkomórkowych.
Oprócz tego prawdopodobne jest schodzenie silnych prądów zastępujących, które mogą rozpędzić się nawet do 100 km/h, prowadząc do punktowych, ale dotkliwych szkód.
Wieczorem oraz w nocy burzowa aura powinna ograniczyć się zwłaszcza do południowej części Polski. Przesuwający się na południe front chłodny spowoduje istotną zmianę warunków pogodowych i wyparcie gorącej, wilgotnej oraz niestabilnej masy powietrza.
Niedawno silna burza przeszła przez Łomżę, co doprowadziło do zalań, wystąpiły też szkody wiatrowe. Takich zdarzeń punktowo może być dziś więcej.
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC