Pogoda. Burze nad Polską. Sprawdź gdzie w poniedziałek 13.04 pojawią się burze

Poniedziałek Wielkanocny przyniesie nam pogorszenie pogody w całym kraju. Dodatkowo w wielu miejscach Polski pojawią się burze. Lokalnie możliwe, że zjawiska burzowe przyniosą nawet opady gradu.

Polska znajduje się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia TANJA z centrum nad Skandynawią. Przez nasz kraj w poniedziałek przechodził będzie front chłodny. I to właśnie na froncie oraz na przedfrontowej zbieżności wiatrów powinno dojść do rozwoju burz.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 13.04.2020, 12 UTC

Polscy Łowcy Burz prognoza konwekcyjna na dziś

Powyższa mapa prezentuje położenie frontu atmosferycznego (niebieska linia) oraz przedfrontowej zbieżności wiatru (linia przypominająca gałązkę choinki). Mapa pokazuje sytuację na godzinę 12 UTC, czyli na godzinę 14 czasu polskiego.

Widać tutaj, że front chłodny rozciąga się od Podlasia przez Mazowsze, Ziemię Łódzką pod Dolny Śląsk. Zbieżność wiatru znajdowała się będzie w tym czasie w linii północ lubelskiego, południe Mazowsza, Ziemia Świętokrzyska po Małopolskę. I to właśnie w tych dwóch strefach spodziewamy się w dniu dzisiejszym rozwoju burz wczesnym popołudniem.

Rozwojowi burz służyć może również dość spory kontrast termiczny jaki zaobserwujemy dziś w Polsce. O godzinie 15 temperatury na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu sięgną 20 stopni. W tym samym czasie na zachodzie i północy kraju, po przejściu frontu chłodnego będzie już tylko 7-8 stopni.

My jako ekipa “łowców burz” przygotowujemy sprzęt na pierwsze w tym roku fotografie burzowe. O rozwoju burzowych wydarzeń informowali będziemy Was na bieżąco. Tymczasem polecamy zaglądać do naszej zakładki z radarami opadów, detekcją wyładowań. Sprawdzić tam możecie gdzie jest burza nad Polską.