Pogoda. Burze nadal szaleją w USA. Sobota przyniesie burze nad Polską

To już kolejna doba, podczas której na południu i wschodzie USA szaleją silne burze. Podczas obecnej doby najsilniejsze incydenty burzowe notowane są na Florydzie. Burzowo jest również w Arkansas i Luizjanie.

Na Florydzie mamy do czynienia z rozległą strukturą wielokomórkową. Grzmi praktycznie w całej południowej części stanu. Groźnie wyglądają też burze w Arkansas. Jedna z nich wygląda na superkomórkę burzową. Z pewnością przynosi silny wiatr, opady gradu. Niewykluczone, że burza ta przyniesie tornado.

Burzowy dzień prognozowany jest również w Polsce. Największe szanse na burze w Polsce mają dziś regiony wschodnie i południowej. Więcej o pogodzie na sobotę pisaliśmy w porannej prognozie pogody. Obecnie na wschodzie zalega strefa zachmurzenia, z której przelotnie, bardzo słabo kropi deszcz.

Burze prognozowane są za tą strefą, w bardziej chwiejnej masie powietrza. Obecne na Lubelszczyźnie i Ziemi Świętokrzyskiej zachmurzenie związane jest jeszcze z chłodnym frontem atmosferycznym. Burze nad Polską południową i wschodnią formować się zaczną w kolejnych godzinach. Prognozowane sumy opadowe w regionie to 5mm, lecz lokalnie, tam gdzie przejdą burze spaść może do 15mm deszczu. Nie wyklucza się również opadów małego gradu.