Pogoda. Gwałtowne burze już w niedzielę nad Polską. Ulewy do 40 mm, miejscami grad i dużo wyładowań

Pogoda. W niedzielę przez naszą część Europy ma powoli przemieszczać się zatoka niżowa z frontem okluzji, który prawdopodobnie będzie poprzedzony linią zbieżności wiatru dolnego. Zatoka i front atmosferyczny o charakterze okluzji związany powinien być z wieloośrodkowym niżem ulokowanym nad zachodnią częścią Starego Kontynentu. Ciśnienie będzie spadać.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 16 maja 2021.

Pogoda. Silne ulewy, miejscami grad

Wiele wskazuje, że w ostatni dzień weekendu najbardziej dogodne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji wystąpią na wschodzie kraju. Gdzie powietrze będzie się charakteryzować wyraźną niestabilnością (LI do -6K) oraz dużą zawartością wilgoci (TPW do 28 mm). Energia dostępna drogą konwekcyjną osiągnie wartości do 1200 J/kg. Dobre warunki kinematyczne (SHEAR w warstwie 0-6 km na poziomie około 15 m/s). Będą sprzyjały organizacji burz w zwarte struktury wielokomórkowe. Nie można wykluczyć powstania pojedynczych superkomórek.

Niedzielnym burzom będą towarzyszyć opady deszczu do 20-25 mm. Porywy wiatru do 80-90 km/h oraz opady gradu o średnicy do 2 cm. W wyniku powolnego przemieszczania się burz (przepływ powietrza w środkowej troposferze równoległy do linii frontu). stnieje prawdopodobieństwo, że będzie dochodzić do większych akumulacji sum opadów. Punktowo sięgających 30-40 mm. Warunki do rozwoju burz będą również na zachodzie kraju,. Jednak ze względu na ograniczone zasoby wilgoci i energii dostępnej dla konwekcji, natężenie zjawisk na tym obszarze będzie mniejsze. Opady deszczu mogą dochodzić do 15 mm, a porywy wiatru do 60-65 km/h – informuje IMGW-PIB.

Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz 16 maja 2021

Burzowa prognoza na noc z niedzieli na poniedziałek dla Polski według synoptyków IMGW-PIB.

Burzowa niedziela

Bieżące położenie opadów i burz