
Pogoda. W niedzielę przez naszą część Europy ma powoli przemieszczać się zatoka niżowa z frontem okluzji, który prawdopodobnie będzie poprzedzony linią zbieżności wiatru dolnego. Zatoka i front atmosferyczny o charakterze okluzji związany powinien być z wieloośrodkowym niżem ulokowanym nad zachodnią częścią Starego Kontynentu. Ciśnienie będzie spadać.
Sytuacja synoptyczna na dzień 16.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Silne ulewy, miejscami grad
Wiele wskazuje, że w ostatni dzień weekendu najbardziej dogodne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji wystąpią na wschodzie kraju. Gdzie powietrze będzie się charakteryzować wyraźną niestabilnością (LI do -6K) oraz dużą zawartością wilgoci (TPW do 28 mm). Energia dostępna drogą konwekcyjną osiągnie wartości do 1200 J/kg. Dobre warunki kinematyczne (SHEAR w warstwie 0-6 km na poziomie około 15 m/s). Będą sprzyjały organizacji burz w zwarte struktury wielokomórkowe. Nie można wykluczyć powstania pojedynczych superkomórek.
Niedzielnym burzom będą towarzyszyć opady deszczu do 20-25 mm. Porywy wiatru do 80-90 km/h oraz opady gradu o średnicy do 2 cm. W wyniku powolnego przemieszczania się burz (przepływ powietrza w środkowej troposferze równoległy do linii frontu). stnieje prawdopodobieństwo, że będzie dochodzić do większych akumulacji sum opadów. Punktowo sięgających 30-40 mm. Warunki do rozwoju burz będą również na zachodzie kraju,. Jednak ze względu na ograniczone zasoby wilgoci i energii dostępnej dla konwekcji, natężenie zjawisk na tym obszarze będzie mniejsze. Opady deszczu mogą dochodzić do 15 mm, a porywy wiatru do 60-65 km/h – informuje IMGW-PIB.
Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)

Burzowa prognoza na noc z niedzieli na poniedziałek dla Polski według synoptyków IMGW-PIB.

Bieżące położenie opadów i burz
1 thought on “Pogoda. Gwałtowne burze już w niedzielę nad Polską. Ulewy do 40 mm, miejscami grad i dużo wyładowań”
Comments are closed.